01.06.2017

Müzik Kutusu: The Good The Bad and The Ugly, The Broken Circle Breakdown, Kaybedenler Kulübü

The Good The Bad and The Ugly

Western türü hele de spagetti ise tadından yenmez. Spagetti, klasik Hollywood western’lerine göre bir çok farklılık göstermektedir ve bunların başında müzikler gelir. Daha çok melodi barındıran, harmonika ve ıslık sesinin de kullanıldığı bu müzikler türün gücüne güç katar. Tabii bundan bahsedersek yaratıcılarından olan ve Sergio Leone filmlerini bir üst seviyeye çıkaran Ennio Morricone bestelerinden bahsetmemek olmaz. Hal böyle olunca da The Good The Bad and The Ugly film müziklerini dinlememek olmaz. Filmin karizmasını artıran müzikler, keyifli dakikalar geçirmek için de birebir. Albüm ise kült mertebesine çoktan ulaşmış durumda. Metallica başta olmak üzere birçok grup ve sanatçının bu albüm üzerinden cover yaptığını da notlara ekleyelim. Çok keyif alacağınız garanti, zira meşhur bir söz der ki; “Morricone, Beethooven’ın sadece bir adım gerisinde.”

Harika beste ve sahne birlikteliği için şöyle buyrun

Albümün tamamını dinlemek için ise şöyle buyrun

—————-

The Broken Circle Breakdown

Gösterime girdiği yıl pek beğenilen ve kulaktan kulağa yayılarak etkisini artıran filmin kendi gibi her duyguyu yaşatan bir soundtrack albümü var. Country müzik ve başta Bluegrass olmak üzere türevlerinden hoşlananları mest edecek olan albümün, melankolik havada dinlemeye müsait slow parçaları da mevcut. Kah güldüren kah ağlatan filmin müzik albümünü dinlerken de kendinizi bipolar bir durumda bulabilirsiniz. Brojn Eriksonn’un melodileri filmi izlemeyenlerin bile oldukça hoşuna gidebilecek cinsten. Yani müzikal anlamda türü sevenlerin bile başucu albümlerinden biri olacakır. Tabii albümü dinledikten sonra filmi merak etmeyecek ve izlemeyecek bir insan evladı bulmak da epey zor. Siz en iyisi arkadaşlarınıza önce filmi izlemeyi önerin.

Spoiler barındıran harika final sahnesi ve müziği için şöyle buyrun

Albümün tamamını dinlemek için ise şöyle buyrun

—————-

Kaybedenler Kulübü

Bu albümü bilmeyen dinlemeyen çok azdır ama biz yine görevimizi yapıp önerelim. Yıllarca radyo programı ile meşhur olan ve sonunda güzel bir film ile yeni nesillerce de tanınan Kaan ve Mete’nin hikayesinde müzikler tabii ki çok önemli. İnsanların dertlerini paylaşan, onlara dstek olan, bazen saçmalayarak kahkahalara boğan ama çokça da afilli laflar ile etkisi altına alan ikilinin parça seçimleri de hep muazzam olmuştur. İşte bu parçalardan bazıları filmde de kullanılıp soundtrack albümlerindeki yerlerini aldılar. Can Gox, Cavit Ergün ve Gülce Duru’nun parçalarının ağırlıkta olduğu albümde Ferdi Özbeğen ve MFÖ gibi sürprizler de mevcut. İçerisinde blues, rock, eski pop türlerini barındıran albüm, aynı zamanda dost sohbetlerinde, güzel sofralarda ve hüzünlü akşamlarda da dinlenebilecek gayet hoş bir albüm.

Filmden kareler eşliğinde hoş bir müzik için şöyle buyrun

Albümün tamamını dinlemek için ise şöyle buyrun