01.06.2017

Müzik Kutusu: Trainspotting, 8 Mile, Oldboy

Trainspotting

90’lı yıllara damgasısı vuran ve bir kuşağı derinden etkileyen Trainspotting filmi, bir moda akımı yaratacak kadar popüler olmuştu. Giyim kuşamdan diyaloglara, benimsenilen kültürden müziklere kadar hem kült mertebesine ulşmış, hem de bir ikon haline gelmişti. Takım elbise altına spor ayakkabıyı bile meşrulaştıran bu çocukların her birinin müzik zevki, gelmiş geçmiş en iyi soundtrack albümlerinden birinin ortaya çıkmasını sağlamıştı. Elektronik müzikten, soft rock parçalara, remix denemelerinden, kültleşmiş melodilere uzanan harika bir seçki. Soundtrack parçalarından çok sevdiği şarkılar olup, filmden hiç haberi olmayan binlerce insan ile empati kurmak için albümü bir kez daha açıp dinlemeye ne dersiniz?

Müthiş bir sahne ve aynı derecede ayak uyduran bir parça için şöyle buyrun;

———

8 Mile

Soundtrack albümler hep klasik müzik ya da rock müzik ağırlıklı olacak değil ya! İşte bu seferki seçkilerimizden biri, Eminem’in hayatından uyarlanarak Curtis Hanson tarafından çekilen 8 Mile filmi. Soundtrack ise türü sevenleri epey memun edecek bir rap, hip-hop albümü niteliğinde. Başta ağırlıklı olarak bestelere imza atan Eminem olmak üzere, Obi Trice, 50 Cent, Young Zee, Rakim ve Jay-Z gibi isimler playlist içinde yer almış vaziyette. Special edition versiyonunda filmin finalinde yer alan atışmaların da bulunduğu 8 Mile soundtrack albümünü, filmi beğenmeseniz bile hip-hop müzikten hoşlanıyorsanız rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Özellikle Oscar kazanan Lose Yourself adlı parça tekrar tekrar dinlemeye değer.

Filmden sahneler eşliğinde Oscar’lı parça Lose Yourself dinlemek için şöyle buyrun;

Albümün tamamını dinlemek için ise şöyle buyrun;

———

Oldboy

2000’li yıllara damgasını vuran ve başyapıt olarak gösterilen Kore filmi Oldoy’un film müzikleri de muhteşem. Sinema tarihine geçen ve zihnimize fazlasıyla yerleşen bazı sahnelerin gücünü artıran parçalar özenle seçilmiş. Filmden diyalogların da albümde yer alması, filmdeki kadar güçlü etki yaratmayı başarıyor. Daha ziyade klasik müzik eserlerinin, ağırlıklı olarak da Vivaldi’nin bulunduğu seçki Yeong-Wook Jo imzasını taşıyor. Filmin sürprizli ve akıllardan çıkmayan finaline doğru ilerledikçe, seçilen müzikler ve etkileri en üste seviyeye çıkıyor. Hal böyle olunca da filmden yıllar sonra dinlendiğinde bile, sahneleri tekrar hatırlamak ve içimizin cız etmesi kaçınılmaz oluyor. Hafta sonu evde tek başınıza bir şeyler yudumlamak için Oldboy soundtrack biçilmiş kaftan. Daha iyisini soundtrack’ler içinde değil, genel albümler içinde bulmak bile zor.

Harika bir sahne ve aşmış müzik seçimi için şöyle buyrun (spoiler içerir) ;

Albümün tamamını dinlemek için ise şöyle buyrun;