01.06.2017

Müzik Kutusu: The Fall, A Girl Walks Home Alone at Night, Amelie

The Fall

2006 yılının estetik harikası The Fall filminin azımsanmayacak bir hayran kitlesi mevcut. Dramatik alt yapı konusunda üst seviyede etkileyici ve görsel bir şölen olan film, jeneriğinden itibaren seyirciyi yakalaması ile de meşhur. O jenerikte çalan Beethoven imzalı 7. Senfoni ise film ile epey özdeşleşmiş durumda. Daha iyi bir jenerik ve parça seçimi çok az filmde bulunur sanırım. Diğer klasik müzik besteleri ve Krishna Levy’nin kotardığı müzikler ise insanı alıp götüren cinsten. Soundtrack albümü filme kattığı gücün dışında, harici dinleyenleri bile her zaman fazlasıyla etkilemeyi başarmıştır. Kulaktan kulağa kült mertebesine de ulaşan film ve müziklerini yaptığınız işte ilham almak için bile kullanabilirsiniz.

Muhteşem jenerik ve müziği için şöyle buyrun;

Albümün tamamı için ise şöyle buyrun;

———

A Girl Walks Home Alone at Night

Film izleyicileri ve eleştirmenleri ikiye bölmüş durumda. Estetik açıdan harika olduğunu ama içinin boş olduğunu düşünenler de çok, filmin gayet sağlam bir derdi olduğunu savunanlar da. Filmin kendisi insanları ikiye böledursun, soundtrack albümü, yani filmdeki müziklerin seçimi herkes tarafından son derece başarılı bulundu. Filmi beğenmeseniz bile bağlı kalmanızı sağlayacak harika bir playlist. Soft rock, post punk gibi türlerin yanı sıra etnik ezgilerin de olduğu albüm kafa karıştıran güzellikte. Vampir kızın halet-i ruhiyesi ve tarzı belirli bir müzik seçkisinde takılı kalmıyor ve bize de harika bir karışık albüm kazandırmış oluyor.

Filmden güzel bir sahne ve güzel bir parça için buyrun;

———

Amelie

Kıpır kıpır, fıkır fıkır bir film Amelie. Her izlendiğinde mutluluk veren, sonunda iyi hissettiren filmlerin de başında gelir. Bu anlamda yapılan listelerin olmazsa olmazıdır. Amelie filmini beğenmeyen bilmem çıkar mı ama mutlu hissetmeyen sanırım yoktur. Film, aşkın değişik tarifini de barındıran bir sos içerir. Tabii bu yükü kaldırabilecek müzikler ise çok neşeli ve oldukça dengeli olmalıydı. Onu da Yann Tiersen’den daha iyi yapabilecek besteci çok az bulunur. İnsanın yüzünü güldüren, keyif veren ve Amelie gibi durmadan sırıtmamızı sağlayan parçalar elbette bu albümde. Bir de tüyo verelim: eğer bir cafe ya da benzeri mekân açarsanız, Amelie soundtrack demirbaş olarak kayıtlarda bulunmalı.

Filmden sahneler eşliğinde harika bir parça için şöyle alalım;

Albümün tamamını dinlemek için şöyle buyrun;