24.11.2017

Netflix’in Yeni Gerilim Dizisi Dark

Netflix’in yeni gerilim dizisi Dark 1 Aralık tarihinde izleyenleriyle buluşacak

1 aralık tarihi, Alman dizi tarihinde bir devrim olacak. Netflix’in ilk Alman yapımı dizisi Dark çok ses getireceğe benziyor. Yıllardır Alman film ve dizi sektörü Hitler ve Nazi kavramları arasında sıkışıp kalmıştı. Fakat bu tekdüzelikten kurtulmak için ilk adımlar atılmaya başlandı. Öncelikle geçtiğimiz ay yayına başlayan ve yapımına en çok para harcanan dizilerden biri olan ‘Babylon Berlin’ eleştirmenlerden tam not aldı. 1920’lerin Almanya’sını anlatan dizi, sektördeki Nazi gölgesinden kurtulmak için ilk adımdı. 1 Aralık tarihinde yayına başlayacak doğaüstü ve suç temalı Dark ise Alman televizyonunun yeni yüzü olarak tanıldı. Dizi için ‘Alman Stranger Things’ yorumu yapılsa da Stranger Things’e nazaran Dark biraz daha yetişkin bir kitleye hitap ediyor ve bilim-kurgudan çok suç ve drama yöneliyor.

Almanya’nın küçük bir kasabası olan Winden’da geçen hikaye, iki çocuğun birkaç hafta aralıkla ortadan kaybolmasıyla başlıyor. Bu gelişmeler üzerine olayları araştıran yetkililer 4 tane aileden şüphelenmeye başlıyor ve olaylar gelişiyor.

Dizinin yapımcılığını üstlenen Quirin Berg, Berliner-Kruer’e yaptığı açıklamada “Dizinin sadece Almanya içerisinde kalmasını istemiyoruz, Uluslar arası bir dizi olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. Ayrıca geçtiğimiz günlerde STN’ye konuşan yönetmen Baran bo Odar şunları söyledi: “Fritz Lang ve Friedrich Murnau Alman sinemasını dış dünyaya açmıştı ve biz de bayrağı onlardan devralmalıyız”. Daha önce ‘Who am I’ da beraber çalıştığı senarist Janjte Friese’ye övgüler yağdıran Odar, “O olmasa bu diziyi yapmayı başarabilir miydim bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

Bizleri heyecanlandıran bir gelişme de Dark’ın 4K teknolojisiyle ve çok özel bir kamera olan Alexa 65 ile çekilmiş olması yani izleyiciler görüntü kalitesine de doyacak. İlk 3 bölümü Almanya’da yayınlanan dizi şu ana kadar çok olumlu tepkiler aldı. 10 bölümden oluşan ilk sezonun tamamı ise 190 ülke ile aynı anda 1 Aralık tarihinde Netflix’te yayınlanacak.

Haber: Çağdaş Bölücek