27.11.2020

Nimic: Lanthimos’un Kısa Dansı

Yazarın Film Puanı: 10/8

Yorgos Lanthimos imzalı Nimic MUBİ Türkiye’de

Dünya prömiyeri 72. Locarno Film Festivali’nde yapılan kısa filmin senaryosu, Lanthimos’un daha önceden de çalışıp müthiş filmler çıkardığı Efthimys Filippou’nun senaryosundan çekildi. Profesyonel bir çellocunun metroda yabancı biriyle karşılaşması ve bu karşılaşmanın hayatında beklenmedik sonuçlara yol açmasına odaklanan filme Lanthimos’un yorumu ise “Kutunun dışına çıkıp biraz düşünmek, uyarıcı fikirlerle uğraşmak hep heyecan veriyor bana” oldu.

Nevi şahsına münhasır sinema dilini oluşturarak izleyicileri ve hayranlarını sürekli şaşırtmayı başaran Yunan yönetmenin kısa filmi de bir hayli heyecanlandıran bir iş olmuş kesinlikle. Kariyerine kısa filmlerle başlayıp uzun metraja geçiş yapan ve sonrasında ise kısa metrajı unutan yönetmenlerin aksine kısa filmlerin de var olduğunu ara ara çektiği kısa filmlerle bizlere ispatlayan Lanthimos, on iki dakikalık kısa süresinde dahi bizleri germeyi ve şaşırtmayı başarıyor.

Filmlerinde rahatsız edici unsurları dolaylı veya doğrudan yerleştirmeyi seven yönetmenin bu filminde de gerilimi uzaktan hissettiren müzik sesi, topuklu ayakkabının güçlü sesi ve tekrar eden diyalogların varlığı, yönetmenin yaratmak istediği sarsıcı, gerilim dolu ve karakterini zor durumda bırakan o atmosferi başarıyla ortaya koyuyor. Son derece doğru noktalara konumlandırılmış kameralar, anlık açı değişimleri ve bir önceki uzun metrajı The Favourite filmindeki balık gözü lenslerin burada da kullanılması gibi ayrıtılar filmi görsel anlamda doygunluğa ulaştırıyor. Başrol karakterinin evi ise yönetmenin Kynodontas filmindeki evle olan benzerliği de gözden kaçmayan noktalar arasında yerini alıyor.