02.04.2019

Nisan Ayı Kundura Sinema’ya Film Şöleni ile Geliyor

Kundura Sinema, şehrin karmaşasından uzak deniz kıyısındaki konumu ve özel film seçkileri ile Nisan ayında da sinemaseverlere dolu bir program sunuyor. Nisan ayının seçkisinde Japon filmleri var. Kundura Sinema’da film deneyimi; seyircilere özel İstinye’den kalkan tekne servisi ile Boğaz’da keyifli bir yolculuk ile başlıyor. Karayolu ulaşımını tercih edenler için ise, yeni eklenenTaksim servisi mekâna ulaşımda kolaylık sağlıyor.

Japon Filmleri Seçkisi

Yönetmen Jia Zhang-Ke 2015 yapımı Dağlar Uzaklaştığında filminde Çin’in ekonomik ve toplumsal dönüşümünü bir ailenin yaşadıkları üzerinden seyirciye aktarıyor. Film; aşk, hüzün, kültürel değişim ve tüketme hırsı gibi duygu ve dürtülerin izini sürerken, seyirciyi de benzer izlerin peşine düşmesi için düşünmeye itiyor.

1953 yapımı yönetmen Yasujirô Ozu’ nun Tokyo Hikâyesi, sinema tarihinin etkili filmlerinden biri. Japonya’nın hem değişim sembolü haline gelen hem de geleceğe yüzünü dönen şehri Tokyo’yu merkezine alan filmin hikâyesi; Hirayama çiftinin çocuklarını ziyaret etme kararı ile yine Tokyo’ya yaptıkları yolculuk ile başlıyor. Film, aileler ve çocukları arasındaki çatışmaları, farklılıkları ve zamanla oluşan değişimleri yine aileler, çocuklar ve de bireyler üzerinden anlatıyor.

Yönetmen Satoshi Kon ’un 2013 yapımı Tokyo Tanrıları filmi, evden kaçan lise öğrencisi Miyuki, transseksüel Hana ve orta yaşlı alkolik Gin’in Noel Arefesi’nde çöplerin arasında buldukları bir bebekle birlikte Tokyo sokaklarında geçen macera dolu hikâyesine odaklanıyor. Bu film bir yandan da karakterlerin kendi geçmişleriyle yüzleşme hikâyesi.

Tayvanlı genç bir kadın olan Yoko’nun Tokyo’da geçen hikâyesine odaklanan 2003 yapımı Cafe Lumiere, aile bağları temasını işliyor. Evli olmadığı sevgilisinden hamile kaldığını öğrenen Yoko’nun hikâyesi yönetmen Hsiao-Hsien Hou ’nun objektifinden seyirciye aktarılıyor.

Bir Kez Daha Gilda

Yönetmen Charles Vidor ’un 1946 yapımı Gilda filminde Buenos Aires’te zengin bir kulübün sahibi ile evli olan Gilda’nın hayatı anlatılıyor. Aşk üçgeni içerisinde kalan Gilda karakterini canlandıran Rita Hayworth ’ün filmdeki nefes kesen oyunculuğu, aktrisi sinema tarihinin unutulmayan isimlerinden biri haline getiriyor.

Kundura Sinema Belgesel Programı

Nisan ayında Kundura Sinema programında özenle seçilmiş belgeseller de var. Bunlardan ilki 2017 Madrid Uluslararası Film Festivali’nde en iyi uzun metraj belgesel ödülünü alan Güneşin Kenti. Film yarı terk edilmiş bir maden kasabasında yaşayan sıra dışı karakterlerin hayatlarını yönetmen Rati Oneli ’nin yorumuyla anlatıyor.

Amsterdam’da her yıl düzenlenen uluslararası belgesel festivali IDFA’da gösterimi gerçekleşen iki belgesel Nisan ayı programında Kundura Sinema seyircileri ile buluşacak. Yönetmen David Verbeek’ in 2018 yapımı belgeseli Bin Dağlı Kent İçinde Tutsak, yeni internet fenomeni olan Çince Rap’e odaklanıyor. Sansür uygulamasının ardından rapçilerin ifade özgürlüğü mücadelesi 23 dakikalık belgeselde anlatılıyor.

Bir Zamanlar Şanghay’da filminde neon ışıklar ve zenginliklerle dolu Çin’in megapolü Şangay yerine bu sefer seyirciler Azarbeycan’ın başkenti Bakü’deki bir gecekondu mahallesine konuk olacak. Yönetmen Leyli Gafarova’ın 2018 yapımı belgesel filmi, demiryolu hattının etrafındaki gecekonduların yıkım sürecinde gelişen olayları anlatıyor.

Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film Gösterimleri

Kundura Sinema ziyaretçilerinin vazgeçilmezlerinden biri olan canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri nisan ayında iki farklı film ile devam ediyor.

Yönetmen Ewald André Dupont ’un 1929 siyah-beyaz yapımı Piccadilly , Londra’daki bir dans kulübünün mutfağında çalışan Çinli genç bir kadının çalıştığı kulüpte sahneye çıkma fırsatı yakalamasıyla birlikte ihanet, yasak aşk ve cinayet sarmalının içine düşmesini konu alıyor. Film Ayşe Tütüncü ’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde gösterilecek .

Yönetmen Georg Wilhelm Pabst ’ın 1929 yapımı sessiz filmi Pandora’nın Kutusu çekiciliği ile herkesi baştan çıkaran ve onları büyük bir trajedinin içine sokan bir dansçının Berlin sokaklarındaki hikâyesini anlatıyor. Geçtiğimiz ay Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müziği eşliğinde gösterimi gerçekleşen film Nisan ayında tekrar Kundura Sinema ziyaretçileriyle buluşuyor.

Baharda Çocuklara Özel “Hareketli İmgeler” Atölyesi ve Çizgi Film Seçkisi 

Kundura Sinema 7-10 yaş grubu için Müze Eğitimcisi ve yazar Hüsne Rhea Çiğdem tarafından tasarlanmış “Hareketli İmgeleratölyesiyle çocukları eğlenceli ve öğretici bir atölyeye davet ediyor. Lumière kardeşlerin sinemayı icadından, dünyanın ilk çizgi filmi kabul edilen Fantasmagorie’ye sinemanın tarihini ele alan bir sunum ile başlayacak atölyede hareketli imgenin oluşumuna dair fikirler edinen çocuklar atölye kapsamında yarattıkları thaumatropelar (Optik illüzyon yaratan bir oyuncak) ile durağan imgeleri hareketli imgelere dönüştürmenin heyecanını yaşayacaklar. 27 Nisan Cumartesi günü Beykoz Kundura’da gerçekleşecek bu atölyenin ardından Lobster Films kataloğundan seçilen Çizgi Film Seçkisi’nden gösterime aileler de katılabilecek.

Nisan Ayında Gösterimi Devam Eden Filmler

Geçtiğimiz ay yola çıkan Kundura Ekspres Nisan ayında da yolculuğuna Demiryolu Sakinleri, Gizem Treni ve The Darjeeling Limited filmleri ile devam ediyor. Texas ’ta yaşayan, içine kapanık bir adam olan Travis’in kardeşi ile birlikte modern dünyanın ona sunduklarına ve ailesine yeniden bağlanışına odaklanan yönetmen Wim Wenders ’ın 1984 yapımı Paris, Texas filmi, kaçıranlar için nisan ayında Kundura Sinema’da.

Nisan 2019 Gösterim Programı

6 Nisan Cumartesi

13.30 | Demiryolu Sakinleri – 2016, Sompot Chidgasornpongse

16.00 | Gizem Treni – 1989, Jim Jarmusch

19.30 | The Darjeeling Limited – 2007, Wes Anderson

 7 Nisan Pazar

16.00 | Pandora’nın Kutusu – 1929, Georg Wilhelm Pabst – Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müziği eşliğinde

19.30 | Paris, Texas – 1984, Wim Wenders

13 Nisan Cumartesi

16.00 | Bin Dağlı Kent İçinde Tutsak – 2018, David Verbeek IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı

Belgesel Seçkisi

Bir Zamanlar Shangay’da – 2018, Leyli Gafarova IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi

19.30 | Dağlar Uzaklaştığında – 2015, Jia Zhang-Ke

14 Nisan Pazar

16.00 | Güneşin Kenti – 2017, Rati Oneli

19.30 | Tokyo Hikayesi – 1953, Yasujirô Ozu

20 Nisan Cumartesi

16.00 | Tokyo Tanrıları – 2003, Satoshi Kon

19.30 | Cafe Lumiere – 2003, Hsiao-Hsien Hou

21 Nisan Pazar

16.00 | Bin Dağlı Kent İçinde Tutsak – 2018, David Verbeek IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi

Bir Zamanlar Shangay’da – 2018, Leyli Gafarova IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi

19.30 | Dağlar Uzaklaştığında – 2015, Jia Zhang-Ke

27 Nisan Cumartesi

16.00 | Çizgi Film Seçkileri – 1920’li yıllar – Çocuk Atölyesi kapsamında

19.30 | Tokyo Tanrıları – 2003, Satoshi Kon

28 Nisan Pazar

16.00 | Picadilly – 1929, Ewald André Dupont Ayşe Tütüncü’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde

19.30 | Dağlar Uzaklaştığında – 2015, Jia Zhang-Ke