28.02.2018

No Country for Old Men

İhtiyarlara Yer Yok – 2007

Yönetmenler: Ethan CoenJoel Coen

Oyuncular: Tommy Lee JonesJavier BardemJosh Brolin

“Llewellyn Moss (Josh Brolin) geyik avında olduğu bir gün, Meksika yakınlarında bir uyuşturucu pazarlığının bol kanlı sonuyla karşılaşır. Sadece parayı alıp giden Moss yaralı olan birine su vermek amacıyla geceyarısı olay yerine döner, ancak bu niyeti başını derde sokacak ve Anton Chigurh (Javier Bardem) ile tanışmasına neden olacaktır.” şeklinde kısaca özetlenebilecek No Country for Old Men,  Cormac McCarthy’in yine aynı adı taşıyan romanından uyarlandı. Senaryo yazarları da Ethan ve Joel Coen kardeşler…

2007 yılının en iyi film Oscar’ını kazanan filmde Javier Bardem’in canlandırdığı Anton Chigurh karakteri, sinema tarihindeki unutulmaz yerini aldı bile.

IMDb sinema sitesinin en iyi iki yüz elli film listesinde de bulunan No Country for Old Men, en iyi film ödülünün yanında yönetmen, yardımcı oyuncu ve uyarlama senaryo Oscar ödüllerine de sahip. Efsane görüntü yönetmenlerinden Roger Deakins’in elinden çıkma görüntüleriyle eşsiz bir sinema deneyimi sunan filmi bugün izlemeye ne dersiniz?