30.05.2017

Nokta – 12

Diablo (2015)

Clint Eastwood’un oğlu Scott Eastwood’a ayda elli civarı western senaryosu geldiği söyleniyor. Muhteşem senaryosu nedeniyle nihayet bu filmde karar kılmış ancak ne Scott babası ne de filmin yönetmeni Lawrence Roek, Sergio Leone. Çatışma sahnesi çekmeyi bilmeden western çekmeye kalkmak da büyük cesaret.

Kung Fury (2015)

Bu kadar absürt bir filmi çekmek için hiçbir yapımcı ikna edilemeyeceğinden şanslarını da çok zorlamadan Kickstarter’a başvurmuşlar. İyi ki de yapmışlar.

Otuz dakika boyunca Miami’nin en sert Kung fu ustası polisinin zamanda yolculuk edip bir başka mahir Kung Fu’cu Hitler ile mücadelesini izleyeceğinizi söylemem yeterlidir.

Turbo Kid (2015)

Bu yılki !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde Kung Fury ile art arda gösterilmesi kararı kimin fikriyse tebrik etmek gerek. Turbo Kid, Kung Fury’nin tamamlayıcısı olmayı hakediyor. Yine kostümler başta olmak üzere 80’ler popüler kültüründen izler taşıyan bisikletli bir Mad Max distopyasıyla Evil Dead’in sentezlenmiş hali. Çok iyi değil ama eğlenceli.

It Follows (2014)

Yine 80’ler sineması ancak bu kez ciddiyiz. Yönetmen Mitchell, John Carpenter (Özellikle The Thing) başta olmak üzere korku ustalarının ayak izlerini takip ederken orijinal olmayı da başarıyor. Son yıllarda izlediğim en yaratıcı korku filmi hatta bir korku filminden de fazlası.

Hayat ve ölüm üzerine analizi hak eden mini bir manifesto.