30.10.2016

Nokta – 46

imperium-JAC-6523.dngImperium (2016)

Daniel Radcliffe veya Elijah Wood’tan birinin oynadığı Imperium vasat altı bir film. Olay büyük ancak seyirciye sunulan dünyanın çapı çok küçük. Böyle filmler yaparken “sense of scale” de önemli. Gösteremeyeceksen veya hissettiremeyeceksen yazma.

bad-momsBad Moms (2016)

Hollywood’un “Birkaç ünlü ismi bir araya getirip ortaya koca bir çöp çıkaralım” serisinin son halkası. Renkli afişleri ile birbirinin kopyası Türk komedileri kadar kötü. Evet. O kadar kötü.

cafe societyCafé Society

Fabrikasyon Woody Allen çok sıkıcı bir hal almış durumda. En iyi eserlerinden biri olmasa da uzun metrajlı bir “Olacak O Kadar” skeci kalitesinde olan To Rome With Love (2012)’ın ardından büyük bir geri dönüş bile sayılabilir.

the-man-who-knew-infinityThe Man Who Knew Infinity (2015)

Hindistan’da doğru düzgün eğitim almamış bir katip olan S. Ramanujan bir matematik dehasıdır. Kendini kanıtlayabilmek için çalışmalarını İngiltere’ye gönderir ve ileride akıl hocası olacak olan G.H. Hardy tarafından ülkeye davet edilir. Ingiltere’de geçirdiği süre boyunca ırkçılık, 1. Dünya Savaşı, kıtlık gibi sorunlarabir de sıla hasreti eklenir.

Bu kadar ilgi çekici ve zengin bir hikayenin içine tanrı – inanç sistemi gibi mesleleri de ekleyerek bir STV filmi çekmişler.

Tek fark, konu gereği “Kötü gelin iyi kalpli kaynanaya işkence ediyor”u araya sıkıştıramayınca “Kötü İngiliz askerleri iyi kalpli Hintliyi dövüyor”u yerleştirmişler.