30.05.2017

Nokta: 8

“Rocky” serisi, senaryo yazmak isteyenlere neyin yapılıp, neyin yapılmaması gerektiğini tane tane anlatan çözümlü bir test kitabı gibi.
Halen, 1976 yılında “Network”, “All the Presidents Men” ve “Taxi Driver”ın arasından sıyrılıp en iyi film Oscar’ını kucaklaması yüzünden bazı sinema yazarlarını kızdırıyor. Ödüllerin de böyle bir ön kabulü var. Birinin diğerinden daha iyi olduğu iddiasıyla yola çıkmak, sanat eserlerine yarış atı muamelesi yapmak işin doğasına aykırı. Filmler yarıştırılmak için değil, üzerlerinde düşünülüp tartışılsınlar diye yapılır. Bir de para için.
Her bölümde kendi döneminin izlerini hem teknik anlamda hem de söylem olarak taşıyan Rocky filmleri, ilk iki filmde yetmişlerin sakin, öykü odaklı film anlatısının güzel örnekleriyken; III ve IV, seksenlerin gösterişli ve süratli yapısına uyum sağlar. Öyle ki “Rocky III” havai fişeklerle, “Rocky IV” patlayan eldivenlerle başlar.
Daha sonra sinema tarihinde bir ilk gerçekleşmiş ve “Rocky V” hiç çekilmeden serinin altıncı filmi “Rocky Balboa”ya atlanmıştır. İlginç tabi. Bunu Stallone’nin Rocky filmlerine verdiği puanlardan da anlıyoruz:

Rocky: 10/10
Rocky II: 7.5/10
Rocky III: 9/10
Rocky IV: 7.5/10
Rocky V: 0/10

Evet “0”.