18.02.2018

Nokta – 87 !f Özel Bölümü

Lady Bird (2017)

Coming of Age filmlerinde aşkın varlığı önemli bir yer tutar. Film boyunca Lady Bird’ün hayatına giren erkekler olsa da burada mesele “aşk ilişkileri ile şekillenen bir hayat”tan ziyade iki farklı kuşağın çatışması, bir anne – kız öyküsü. Gerwig filmin tamamında doğru bir ritim tutturmuş. Türdaşlarında sıkça gördüğümüz üzere “yazılmış” gibi duran bir senaryosu yok. Gerwig’in ilk solo denemesinde bu kadar temiz bir iş çıkarmış olması şaşırtıcı. Hem yazarlık hem de yönetmenlik açısından geleceği çok parlak. Yılın en iyi filmlerinden.

The Florida Project (2017)

Samimiyet üzerine kurulmuş gibi görünen bir filmde yapaylık hissiyatını üzerimden atamadım. Lady Bird’de olmayan o yazılmışlık duygusu filmin her yerine sirayet etmiş durumda. Harika bir sinematografi, müthiş bir ikinci perdesi, hatta finali var ancak tamamına baktığımda karşımda savruk ve eklektik bir film görüyorum.

The Disaster Artist (2017)

The Room filminin arka planı düzgün bir yapıda seyirciye aktarılmış. Hepsi bu. Sanırım filme aşırı olumlu tepki gösterenler The Room’u izlememiş olan insanlar. Eğleneceksiniz ancak The Room kadar değil.

Professor Marston and The Wonder Women (2017)

Son zamanlarda bu tarz biyografi filmleri ile çok karşılaşır oldum. Gerçek bir olayı seyircinin ruhuna işleyemeden konuyu kapatan ancak yine de iyi çekilmiş filmler. Bir belgeselin verdiğinden biraz fazlasını veriyor. Hepsi bu.