28.05.2016

Nokta – Oscar Özel

Bridge of Spies

Bridge Of Spies (2015)

Her ne kadar pek bilinmese de Akademiye girerken imzalanan bir mevzuat var.

Bu mevzuatın 19. maddesinin 41. bendinde (dikkat gönderme var) yönetmenliğini Steven Spielberg’ün yaptığı ve Tom Hanks’in oynadığı bir film varsa ne kadar eksiği olursa olsun aday gösterilir.

The Big Short (2015)

Ekonomi tabirleri yüzünden filmden bir şey anlamadıklarını söyleyenler filme biraz haksızlık ediyorlar. Filmin, iktisadi bilgisi olmayanların da meseleyi anlamaları için elinden gelen her şeyi yaptığını düşünüyorum. 4. duvarla yetinilmemiş, tavan mavan ne varsa havaya uçurulmuş. The Wolf Of Wall Street’ten sonra gelmeseydi yarışta biraz daha şanslı olabilirdi.

Spotlight (2015)

İçeriğin biçimden önemli olduğu filmlerden. Konuyu mecaz anlamıyla dramatize etmeden yani olduğundan daha acıklı bir hale getirmeden “dramatize” eden bir filmi bulmak da kolay değil.

Şahsen sinema yazarlarının şikayet ettiği “vasat yönetim”i yönetmenin bilinçli bir tercihi olarak görüyorum.

Filmin tüm anahtar sahnelerinde odağın mağduriyet olmadığını, harekete geçmenin çok kolay olduğunu, konuşmak için kahraman olmak gerekmediğini hissediyorsunuz. Bunu da bu sade yönetime borçluyuz.

The Martian (2015)

Ridley Scott’tan umudumu keseli çok oldu ancak burada kendisine çok iş düşmese de başarılı olduğunu söylemek gerek. “Exodus’u çektikten sonra ne çeksem başyapıt gibi görünür” diyerek Matt Damon’ı ikna etmiş olabilir.

The Revenant (2015)

“Birdman güzel filmdi ancak abartılmıştı, ne bu Oscar’lar falan?” diyorsanız, bekleyin. Henüz The Revenant’ı seyretmediniz. Çekimlerin zorlu şartlarda yapılıyor olması da seyirciyi ilgilendirmez. Filmin bu şekilde pazarlanması da şovdan başka bir şey değil. Yok Leo ciğer yemiş de bilmem ne. Biz Aksaray’da her hafta ciğer yeriz, kimsenin bize Oscar verdiği yok.

Mad Max: Fury Road (2015)

Yılın en iyi filmi. Konu kapanmıştır.