01.06.2017

Nosferatu

Nosferatu / 1922

Yönetmen: F.W. Murnau

Oyuncular: Max Schreck, Greta Schröder…..

Nosferatu; Yunanca nosophoros, veba taşıyıcı kelimesinden gelmektedir. Aynı zamanda Nosferatu doğuştan vampir olanlara verilen isimdir. Genellikle vampir ve başka bir vampirin çiftleşmesinden doğarlar. Fakat bunun sonucunda bireylerden birinin öldüğü belirtilir. Bir vampir ve insanın çiftleşmesi ile de üreyebildikleri söylenir ve bazı kaynaklar bu yeni doğacak olan canlıyı ‘Dhampir’ yani Dampir olarak nitelendirir.

Roman efsanelerine göre ruhunu şeytana satan, sonsuza dek lanetlenen bir ailenin takma adıdır. “Sonsuza dek ruhları bedenlerinden ayrılamayacak olanlardır.” Vampir efsanelerinin de çıkış noktasıdır.

Nosferatu, 1922 yılında Almanya’da çekilen, Alman dışavurumculuğu akımının başyapıtlarından biri sayılan ve korku sinemasının sayılı klasiklerinden olan bir korku filmidir. F. W. Murnau’nun yönettiği filmde Max Schreck, vampir kont Kont Orlok rolündedir. Filmin orijinal Almanca adı Nosferatu, eine Symphonie des Grauens yani Nosferatu, Bir Dehşet Senfonisi‘dir. Film 1921 yılı ile 1922yılı arası çekilmiştir. Film, Bram Stoker’ın Drakula romanının bir uyarlaması olduğu ve telif ödenmeksizin yapıldığı için yayından kaldırılmıştır. İzinli olarak ilk Drakula filmi 1931 yılında çekilmiştir. Nosferatu filminde Bram Stoker’ın filminden farklı olarak vampir kontun adı Orlok’dur. Bram Stoker’ın Drakula’sında ise vampir kontun adı Drakula’dır.