26.08.2019

O An: Arctic

Mor Çiçek ve Hayatta Kalmak

2018 yapımı Arctic, ilkel yaşam koşullarının zorluğu ve insanın mücadelesini anlatan durağan bir film olmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Kişisel zevkler doğrultusundan filmden keyif almak ya da almamak eşit derecede mümkün. Şöyle bir nokta var ki yönetmen Joe Penna’nın yalnızlığı ve çaresizliği hissettirme düzeyi oldukça iyi.

Hayatta kalma güdüsünü hala içinde bulunduran Overgard’ın belli bir rutin oluşturmuş olmasıyla başlar film ve bu rutin bir şeyler paylaşabileceği birinin gelmesiyle bozulur. Karakter hala hayatta kalmak istemektedir ama artık o kadar da acelesi yoktur, bir yandan onu da kurtarmak ister. Karakterde harekete geçme motivasyonu oluşur. Kabullenmiş ve bir rutin oluşturmuş olan Overgard artık mücadeleye hazırdır. Bu tür küçük, oldukça belirsiz ve geç gelen kırılma noktalarıyla Arctic bembeyaz ve sürekli aydınlık görüntülerle izleyiciyi uzun süreler bekletse de adamın sadece kendisi için mücadele vermeye karar verdiği anda gösterilen mor bir çiçek umudu ve dönüşümü simgeler.

Karakter için önemli bir kırılma noktasıdır. Bu sahne itibariyle artık karakterimiz seyircinin gözünde değişim geçirmiştir. Zaten bu noktadan sonra, karakterin başına gelen olay sayısı da artar. Tüm film boyunca olan olaylardan daha fazla olay ardı ardına verilir. Küçük mor çiçek karaktere cesaret vermesi gerekirken, bencilce -ki o durumda alınabilecek bir karar- yoluna devam etmesi filmin tek ters köşe sahnesi olabilir. Film boyunca umutsuzluğa sürüklenen seyircinin de beklentisi bu sahne sayesinde artar. Bu planın film içerindeki zamanlaması da izleyiciye verilmek istenen his açısından önemli konuma gelir.

Arctic, bir hayatta kalma hikayesinden çok insanlık tarihi boyunca tekrarını görebileceğimiz insani güdüler ve tercihler üzerinde duran bir yapım olmasından dolayı ilgi çekici. Hatta hayatta kalma ve üreme içgüdüleri bağlantısı kurularak da incelmesi yapılabilecek filmlerden biri. Bir filmde bir çiçeğin birçok anlamı olabilir ama Arctic’deki bu mor çiçekli sahne izleyiciye verdiği bir anlık umutla akıllarda uzun süre yer edebilir.