11.07.2019

O An: Aşk Üzerine Kısa Bir Film

Günahkar Olan Kim

A Short Film About Love (Aşk Üzerine Kısa Bir Film) Kieslowski’nin “Dekalog” serisinin altıncı filmi. İzleyiciler tarafından çok beğenildiğinden yirmi beş dakika uzatılarak sinemaya aktarılmış film.

Tomek, adında genç bir postane memuru, karşı binadaki kendisinden yaşça büyük olan Magda’yı küçük teleskobuyla gözetler her akşam. Gözetlemeler sonucunda âşık olur ona. Tutkulu, beklentisiz, acı dolu bir aşktır bu.

Magda’nın evine erkekler girip çıkmaktadır, onlarla sevişir Magda genç izleyecisinin gözetlediğini bilmeden. Tomek kadını öyle sever ki sevişmelerini izleyemez hale gelir, gönlümüz Tomek’ten yana olur, kızarız kadına. Genç adamın gözetlemesini, aklımız taciz olarak söylese de, film ilerlediğinde kalbimiz umutsuz bir aşığın gözleri olarak görür teleskobun merceğini. Ahlak kavramı karışır bu noktada, gözetlenen mi taciz ediliyordur, yoksa âşık olan mı?

Koşulsuz Saf Sevgi

Tomek “Ağlıyordun” diye bağırır kadının arkasından. Magda anlam veremez gencin söylediklerine, sonra onu her akşam izlediğini öğrenir. Gerçek aşka inanmaz Magda, kendi deyimiyle kötü biridir. Gencin aşkını küçük görür, Tomek’e, ona karşı saplantısının cinsellikten başka bir şey olmadığını kanıtlamaya çalışır. Ama yanılmıştır, Tomek’in beklentisi hiçtir bu aşktan, onun derdi sadece sevmektir. Koşulsuz saf sevginin temsilidir genç âşık, kadının tüm kışkırtmalarına rağmen vazgeçmez sevgisinden. Yaşadığı duygular gerçektir, acı çekmesi gerçektir, bu uğurda canından vazgeçebilir de hiç düşünmeden. Bu sahneler akla Metin Erksan’ın Sevmek Zamanı filmini getirmekte. Bedenin kendisi yerine surete olan aşk; kaybolmaz, bozulmaz, sonsuza dek yürekte kalır.

Gözetlenenden Gözetleyene Dönüş (Âşık Olunandan Aşık Olana)

Magda sevmenin, aşkın ne demek olduğunu kendisinden yaşça küçük olan Tomek’ten öğrenecektir. Fakat ulaşıldığında kaybedilir hep, aşkın kaderi değil midir bu? Gözetlenenden gözetleyene dönüşür kadın, genç aşığının yolunu gözler. Onun kapısına gider, dürbünle odasına bakar. Sanki içten içe kabullenmiştir geç kaldığını, yıllardır aramaktan vazgeçtiği, yokluğunu kabullendiği gerçek sevgi ellerinden uçup gidecek midir?

Kadının ağladığını görürüz Tomek’in odasında, kadın da kendi ağladığını görür minik teleskoptan evine bakarken. Tomek’ in ağlıyorsun diye bağırdığı akşamdır gördüğü. Yönetmen üst üste bindirir zamanları, ortaya çıkan şey büyüleyicidir. Teselli eder Tomek kadını, aslında hep orada olmuştur. Kadın bilmese de başını okşamış, onunla beraber ağlamıştır. Gerçek aşk oradadır işte. Saf sevgi teleskobun kameraya karışan merceğine akmış, Magda’nın gözyaşlarına karışarak geçmişte kaybolmuştur.