01.06.2017

O AN: Basic Instinct

Şehvetin Cazibesi

1992 yapımı Paul Verhoeven’ın Basic Instinct filmi ülkemizde Temel İçgüdü adıyla gösterime girmişti. O günden bu yana da yasaklanma, sansür, sansasyonlarla anılan bir film olagelmiştir Basic Instinct.

Michael Douglas ile Sharon Stone gibi başarılı oyuncuların cesur sahneleri ile hatırlanan film ile en çok özdeşleşen an ise Sharon Stone’nin frikik verdiği sahnedir. Lakin biz yine bu çok konuşulmuş ve artık kabak tadı vermiş anlardansa daha gizemli, soru işaretleriyle dolu bir sahneyi konuşalım. Sharon Stone ile Michael Douglas’ın seviştikleri sahne sadece bir sevişme değil aynı zamanda tabiri caizse bir akıl oyunudur.

Her ne kadar düşmanmışlar gibi gözükse de onlar birbirlerinin cazibesine kapılmışlardır. Gece kulübünde birlikte dans ederken Detectif Nick Curran’ı baştan çıkaran Catherine Tramell onu yatağına atar. Sevişmeye başlayan ikili bu andan sonra hiç hız kesmeden devam eder. İki taraf da oldukça istekli ve ateşlidir. Ancak seyirci olarak bizim dikkatimize takılan bazı mevzular vardır; yatak, tavandaki ayna filmin başında izlediğimiz cinayet mahallindekilere çok benzemektedir. Tabii bu benzerlikler kendini hiç sorgulamadan yatağa bırakan Nick’in de dikkatini çeker. Ama Nick zevk anlamında öyle bir noktadadır ki bırak sevişmeye son vermek, duraklamaya bile tahammülü yoktur. Nick tıpkı bir pervane gibi ateşe kapılmıştır; cinayet zanlısı olan bir kadınla tam da daha önce işlenen cinayetin benzer ortamında sonu ne olur diye düşünmeden kendini şehvetin kollarına bırakır. Gerçi Catherine, beyaz eşarbı yastığın altından çıkarıp da ellerini bağlarken Nick biraz tedirgin olur. Ama bu andan sonra en kötü şekilde öldürülmeyi bile göze alacak anlar yaşanıyordur. Sevişmenin en can alıcı zamanlarında tavandaki aynadan onlara Tanrısal bir açıdan bakarken bunu daha iyi anlarız. Yataktaki egemen olma savaşını Catherine kazanmış ve tüm kontrolü eline almıştır. Nick de kendini sonunda Ctaherine’nin haşin kucağına bırakmıştır. Zira güç Nick’in elindeyken Catherine’nin şiddetinden kendini koruyamaz. Catherine, yatakta gücün karşı tarafta olmasına vahşice karşılık verir; Nick’in sırtını tıpkı bir sırtlan gibi iki elinin tırnağıyla tırmalar. Bu nedenlerle gücü tamamen eline alan Catherine, zevki en üst noktalara çıkaracak hamleler yapar. Lakin seyirci olarak bizler onlar kadar rahat olamayız. Her an ekrana bakamayacağımız şiddet anları yaşanacak diye elimiz yüreğimizde izleriz. Hele bir de Catherine, cinayet sahnesindeki kadının yaptığı hamleyi (elini yorganın altına sokarak buz kırıcıyı çıkarma) yapıyormuş gibi gösterildiği an bizlerin de heyecanının tavan yaptığı anlardır. Ve bu ellere yapılan takipten sonra Catherine’nin hızla Nick’e kapaklanması Nick’in şişlendiği düşüncesini yaratır. Fakat anlarız ki çiftimiz zevkin doruklarına ulaşmıştır sadece. Catherine ve Nick tarafından yüzyılın birleşmesi olduğu düşünülen bu sahne gerçekten de yıllarca seyircilerin hafızalarından çıkmayan bir birleşme sahnesi olmuştur. Özellikle Nick ile Catherine’nin birbirlerine oral seks yapması 90’lı yıllar için büyük bir hamle olmuştur.

*Telif haklarından dolayı anlatılan sahnenin videosunu paylaşamıyoruz. Bu nedenle filmin fragmanını paylaşıyoruz.