01.02.2021

O An: Gişe Memuru

Gişe Memuru Kenan

Kenan, çocukluk yıllarını aşırı baskıcı babası ile birlikte oldukça zorlu koşullarda geçirmiş biridir. Otuz beş yaşına gelmiş olmasına rağmen babasının baskısını hâlâ ensesinde hisseden Kenan, kendi benliğini bir kenara bırakıp bir nevi makine vari davranış sergilemektedir. Kenan’ı bu sıkıcı berbat hayatından kurtaran sadece tek bir şey vardır; kendi hayal gücü. Gişe memurluğu yapan Kenan’ın mesleği ve kişiliği birbirine geçmiş, iş dışındaki tanıdıklarıyla bile sadece minik konuşmalar yapıp hayatına devam etmeye çalışmaktadır.

Bir kurtarıcı olarak kadın

Hemen hemen kimsenin gelip geçmediği küçük bir gişeye görevlendirilen Kenan, uzun süredir tamir etmeye çalıştığı babasının arabasının aynısını kullanan bir kadını görmesiyle belki de hayatında hiç hissetmediği duyguların harekete geçmeye başladığını fark eder.

Hayal gücünde bile oldukça sıkıcı diyaloglara giren hatta bazen tartışan Kenan artık çoğunlukla saat 10.20’de gişeden geçen o gizemli kadını hayal etmeye başlar. Kadın, hemen gerçektir hem de Kenan için gerçek olamayacak derecede farklı, hoş ve tatlı biridir. Kenan’ın bir şekilde kendi içinde aşamadığı sınırlar sürekli onu yoklayıp, rahatsız eder. Babasının hastalığı oldukça ilerlemiş, güçten düşmüş olsa da onun baskısını sürekli etrafında hisseder. Babası, mahalledekiler kısacası herkes Kenan’a bir şekilde Nurgül ile evlenmesi için baskı yaparlar fakat Kenan bu baskıların fazlasıyla uzağındadır.

Her gün saat 10.20’de gişeden geçen kadın Kenan için tek kurtuluştur. Hayatındaki bütün zorunluluklardan kurtulup, kendi benliğini yansıtması için tek çare o kadındır. Kenan’ı sadece o kadın ile konuşurken veya o kadını hayal ederken mutlu görüyoruz. Kenan’ın tamir etmeye çalıştığı eski araba yani babasının arabasıyla aynı arabayı kullanan kadın, Kenan’a bir şekilde kendi baskısı dünyasından çıkışı göstermektedir. Eğer Kenan, babasının arabasını tamir etmeyi başarabilse hem kendine hem de babasına artık kendi ayakları üstünde durabileceğini kanıtlamış olacak ve artık özgür kalacaktır; gişeden geçen kadın tam olarak ona özgürlüğünü vaat etmektedir.