18.05.2021

O An: In the Heart of the Sea

Uzun bir süredir derin sularda sürüklenen mürettebat, balinaları görünce bütün sevinçlerini dışa vururlar. Onlar için balinanın bulunuşu eve dönüş yoludur, yorucu bir yolculuğun artık sona erdiğini düşünürler. Fakat bu karşılaşacakları balina herhangi bir balina değildir. Okyanusların, derin maviliklerin lideri olan efsanevi bir balinadır. Bu efsanevi liderle mücadele etmek için onun hüküm sürdüğü yer olan okyanusa gelen bu gemiciler olacaklardan ilk başta fazlasıyla habersizdir.

Moby Dick

Film bağlamında Moby Dick olarak değerlendirilebilecek bu balina aslında bizim bildiğimiz Moby Dick özelliklerinden oldukça farklıdır. Moby Dick, kin duygusu olmayan sadece ona yapılan saldırılara cevap veren bir balinadır. İnsanlarda olduğu gibi intikamcı bir yapısı yoktur, o sadece rahatsız edilmek istemeyen bir canlıdır. Film bağlamında düşündüğümüz balinamız, kin duygusu besleyen hatta mürettebat uzun bir süre boyunca takip eden bir nevi korku filmi karakteri tadında canavar olarak adlandırılabilecek bir varlıktır.

Kaptan Ahab ve Essex’in Kaptanları

Essex’in kaptanı George Pollard olmasına rağmen ikinci kaptanları Owen Chase, en az geminin kaptanı kadar baskın bir karakterdir. İkisi de kendini kanıtlamak için bu yorucu ve zorlu yolculuğa çıkmışlardır. Bu yolculukları maddi bir çıkardan çok kendilerini kanıtlama, toplumda bir yer edinme çabası olmuştur. Moby Dick romanındaki kaptan Ahab’a gelecek olursak, onun da yolculuğunun amacı maddi bir çıkardan çok her kötülüğü tek bir canlıya bağladığı Moby Dick ile olan mücadelesidir. Eğer Ahab, Moby Dick’i öldürebilirse bütün kötülüklerden kurtulup, hayatındaki kötü giden her şeyin sorumlusunu cezalandıracağını düşünmektedir.

Moby Dick düşünceleriyle hareket eden, plan yapan bir canlı olmamasına rağmen Ahab bir nevi hem kendiyle hem de doğayla mücadele etmek ister. Essex’in ikinci kaptanı Owen, ona vaat edilen unvanı almak için sonuna kadar mücadele eder. Mürettebat ne kadar yorulmuş olsa da bu yolculuğun bir başarısızlık hikayesi olmaması için, bu yolculuğun sonunda hayal ettiği kaptanlığa ulaşabilmek için bütün riskleri göze alır. Ahab ve Owen, ikisi de hırsları uğruna bütün mürettebatı riske atmayı göze alırlar. Balina avlarının amacı ne kadar imkansız ve saçma gözükse de onlar bunun tek yol olduğunu düşünmektedir. Ahab, bacağını koparan balinayı bulmak ve ondan intikam almak için yolculuğa çıkar; Owen, ona vaat edilen kaptanlığa ulaşmak için bu yolculuktadır. Ahab, Moby Dick’i öldürse de bacağını geri getiremeyecektir. Aynı zamanda Owen, istedikleri miktarda balina yağı getirse bile gemi sahiplerinin kendilerinden olmayan birini kaptan yapmayacaklarını bilmektedir. İkisi de Amerika’nın kuruluşundan beri Puritanların asla vazgeçmediği imkansızı başarma, sıkı çalışma tutkusuyla yanıp tutuşurlar. İki kaptanın da duruşu aslında bir nevi Amerikan tarihinin özetidir.