05.06.2017

O AN: Love

Her filmi ile dikkatleri üzerine çeken Gaspar Noé, son filmi Love 3D ile tam anlamıyla olay yarattı. Estetik erotizm olarak filmini tanımlayan Noé, üstelik bu oldukça hedef haline gelecek filmini 3D olarak çekerek cesaret ve yenilikçilikte sınır tanımadığını dosta düşmana ilan etmiş oldu. Noé, bugüne kadar genel seyirci tarafından izlenilmesi zor ya da kabul edilemez mevzuları (seks, şiddet, uyuşturucu, tecavüz, ensest vb.) sinemasına büyük bir arzu ve içtenlikle yedirmiş, sinemanın asi çocuklarından biriydi zaten. Lakin bu asi çocuğun hayranlarına çok daha büyük bir sürpriz hazırladığını kim tahmin edebilirdi ki? Şimdi dilerseniz cinselliğin ve estetiğin bir araya geldiği bu mükemmel yapımın son sahnesine, yaşanılan aşkın izleyenleri sarstığı, gözlerimizin dolduğu anlara doğru uzanalım.

Sahne Murphy’nin banyoda duşun altında her zamanki gibi anılara daldığı bir anda başlar. Murphy, aşkı Elektra ile yaşadığı güzellikleri hatırlayarak her zamanki gibi hem kendisinin hem de biz izleyicilerin duygusallığını doruk noktasına taşır. Fakat filmin başından beri Murphy’nin anılara dalmasından farklıdır bu anlar. Artık gerçekten dayanma gücünün kalmadığını, dibe vurduğunu hissederiz. Murphy’i merak eden karısının kapıyı açıp ona baktığını hiç fark etmez. Zira o son zamanlarda hep olduğu gibi kaybettiği aşkı ile başka bir boyuttadır. Zaten Omi de Murhpy ile Electra aşkının boyutunu çok iyi bildiğinden Murhpy’nin bu ayin misali, anılarında Electra ile olma zamanlarına asla müdahale etmez. Omi’nin kapıyı kapatmasıyla, Electra içeriye girer. Bu kez bir anıyı değil de hayali izleriz. Murhpy delilercesine sevdiği kadından bir çocuğu olsun isterdi elbette. İşte bu nedenle Electra’yı hamile olarak görür. Ama artık o kadar yorgun düşmüştür ki o hayali bile uzun bir süre canlı tutamaz. Ve hayalinin bile ellerinin arasından kayması-aslında gerçeği de bu şekilde göz göre göre ellerinin arasından kayar- onu hırsından hüngür hüngür ağlatır. Neyse ki tam o anda tüm olanlardan habersiz oğlu Gaspar kapıyı açar. Zira babasının ağlama sesi onu meraklandırmıştır. Murhpy de hayatta tutunabileceği son dalı olan oğlunu gözü yaşlı bir şekilde yanına çağırır. Birbirlerine sımsıkı sarılı bir şekilde ikisi de hıçkıra hıçkıra ağlarlar bu kez. Gaspar babası ağlıyor diye, Murhpy ise tüm yaşadıklarına ve oğlunu ağlatıyor diye… Murhpy, Gaspar’dan özür diler; beni affet, artık gücüm kalmadı diyerek bir nevi günah çıkarır. Bu anlardan sonra ise tamamen sonsuz aşkı Electra’ya ruhunu da bedenini de teslim eder. Bir zamanlar bu iki aşığın birbirlerinden ayrı düşmelerine neden olan Gaspar, şimdi tekrar birleşmelerini sağlar bir nevi. Bu anlardan sonra banyoda sadece Murhpy ve Electra vardır. Tam da eski günlerde olduğu gibi; birbirlerine sımsıkı sarılıdırlar, çırılçıplak ve öpüşürler. Banyoda hâkim olan ayrılığı temsil eden sarı renk yavaş yavaş tutkuyu, aşkı simgeleyen kırmızıya evrilir. Ve sahne muhteşem bir fotoğraf karesinin eşliğinde şu diyalog ile son bulur:

Lütfen, beni bir daha bırakma.
Söz veriyorum seni hep seveceğim.

Electra ile Murphy kırmızının egemen olduğu banyoda çırılçıplak, her şeyi arındıran suyun altında tek vücut olmuşlardır. Artık hiçbir güç onları ayırmaya yetmeyecektir.