09.03.2021

Ödül Sezonunun Yıldız Filmi Nomadland’e Çin’den Sansür

Çin’den Chloé Zhao’nun Ödüllere Doyamayan Filmi Nomadland’e Sansür!

Haber: Ayça Özlen

Nomadland ile ödüllerden ödüllere koşan Çinli yönetmen Chloé Zhao’nun, Çin’de sansüre maruz kaldığı ortaya çıktı.

Chloé Zhao, Çin’in önemli bir denizaşırı pazar olacağı yeni Marvel süper kahraman filmi “Eternals” ın yönetmeni. Öte yandan The Rider ve Songs My Brother Taught Me filmleriyle tanınıyor. Zhao, son filmi Nomadland ile ödül sezonunda hükumdarlığını korumaya devam ederken Çin’in sansür politikalarına takıldı.

Duygusal ve şairane bir yol filmi olan Nomadland; Altın Aslan, Altın Küre ve daha birçok ödüllere sahip Chloé Zhao imzalı bir film.

“Çin, her yerde yalanların olduğu bir ülke.”

Chloé Zhao’nun yaklaşık on yıl önce bir ABD dergisine verdiği bir cümle yüzünden çevrimiçi olarak milliyetçi tepkilerin patlak vermesinden günler sonra, geçtiğimiz hafta Çin internetinden sessizce silindi.

Röportajda “Çin, her yerde yalanların olduğu bir ülke” ifadesini kullanması gündem olunca; film sansüre uğradı. Ayrıca yönetmenin bir internet sitesine verdiği röportajda, “Amerika artık nihayetinde benim ülkem” demesi ateşleri daha da alevlendirdi. İlk olarak, filmin tanıtım afişleri sabahın erken saatlerinde Douban’da kayboldu. Daha sonra Çin hükümeti, film ile ilgili makalelere ve sosyal medya etiketlerine (hashtag) erişimi engelledi.

Tüm bu sansürlere rağmen Çinli yönetmenin Altın Küre’de tarih yazdığını hatırlatıp destekleyenler hala mevcut. Diğer başka yorumcular, protestoların kültürel devrime giden yolda olduğundan korktu. “Farklılıklara saygı, medeniyetin somutlaşmış halidir” dediler. “Her şey politize edildiğinde, dar görüşlü bir paranoyaya dönüştürüldüğünde, bu özgüven eksikliğinin somut halidir.” şeklinde eklediler.

Kaynak: The Guardian, Variety