11.06.2016

One Punch-Man

One-Punch-Man-22010’dan sonra Hollywood’un iyice sırtını dayadığı çizgi roman, diğer adıyla Süper Kahraman filmleri seveni kadar sevmeyeni de bulunan bir tür. Diğer her türde olduğu gibi belli bir formül üzerinden ilerleyen çizgi roman uyarlamaları, benzerlerinden ayıran senaryo ya da mizaha sahip de değilse ortaya katlanılması zor bir sonuç çıkıyor. 2016’nın ilk yarısında rakiplerine nazaran düşük bütçesine rağmen gişeyi alt üst eden Deadpool bunun en net örneği. Ayda iki süper kahraman filminin vizyona girdiği bir dönemde, uyarlamalarla ve kendiyle ustaca alay etmesi bu başarının ana sebebi. 2009’da bir internet mangasında yayımlanmaya başlayan, 2015’in sonbaharında animesi izleyiciyle buluşan One Punch-Man de adeta Deadpool‘un manga/anime için alternatifi.

One Punch-Man, karşısına çıkan herkesi gücü ne olursa olsun tek bir yumrukla alt edebilen Saitama’nın öyküsünü anlatıyor. Saitama’nın bu güce nasıl eriştiği ise yapımın mizahını anlatmaya yetiyor; iş bulamadığı için gelecek kaygısı olan Saitama yolda karşılaştığı zorbalığa dayanamayıp süper kahraman olmaya karar verir. Ve devamında disiplinli bir şekilde şınav, mekik çalışan Saitama üç senenin sonunda artık dünyanın en durdurulamaz yumruğuna sahiptir.

Konusuyla süper kahraman evrenine yerinde tespitlerle haklı eleştiriler getiren One Punch-Man, Saitama’nın tavrı ve içerdiği dille de Shounen türündeki manga/animelere de dokunduruyor. Pek çok Shounen animede karşımıza çıkan yeni karakterin uzun uzadıya geçmişini anlattığı klişe sahneler, One Punch-Man’de Saitama’nın “Sıkıldım, özet geç” gibi fevri çıkışlarıyla bir anda kesiliyor. Yıllarca aynı formüle maruz kalındığı için alışılan sahnelerden bir anda koparılmak izleyiciyi dumur ediyor.

One-Punch-Man-2Çizim, akıcılık gibi alanlarda da ortalamanın üstünde bir anime olan One Punch-Man’in dünya çapında bu kadar sevilmesinin ana sebebi ise Saitama. Sahip olduğu güç ile uzun süren dövüş, savaşlarda bulunamayan Saitama (Shounen göndermesi) bir süre sonra bu durumdan sıkılır. İstediği herkesi tek bir hamleyle alt edebilmesi karaktere inanılmaz bir can sıkıntısı ve varoluş sancısı yükler. Hayatı ve varlığını sorgulayan bir süper kahraman olan Saitama, pek çok yönden adeta bir Umut Sarıkaya karakteri.

One Punch-Man’in şu ana kadar sadece oniki bölümden oluşan ilk sezonu izleyiciyle buluştu. Ezberleri bozan yapısıyla Shounen kültürüne yepyeni bir soluk katan yapımın devamının geleceğine dair şüphe yok fakat çıkış tarihi, animeye evirecek yeterli manga bölümünün olmaması sebebi ile belirsizliğini koruyor.