15.05.2018

Önemli Rolleri Geri Çeviren 20 Oyuncu

Leonardo DiCaprio, The Basketball Diaries ile Paul Thomas Anderson'ın radarına girmişti ve yönetmen Boogie Nights filminde Dirk Diggler rolü için DiCaprio'yu istedi ama oyuncu Titanic için anlaşma yapmıştı ve bu teklifi geri çevirdi.

 

Matt Damon, Avatar filminde Jack Sully rolünü geri çevirdi. Oyuncu The Bourne Ultimatum ve The Green Zone filmleri arasında Avatar için vakit yaratamamıştı.

Julia Roberts The Blind Side filminde Leigh Anne Tuohy karakterini canlandırabilirdi ama istemedi. Rol Sandra Bullock'a gitti ve Bullock bu rolle hem Oscar kazandı hem de ertesi yıl Forbes'un en fazla kazanan oyuncular listesine girdi.

Roberts aynı zamanda Shakespeare in Love filminde Viola DeLesseps karakterini de geri çevirmiş bir oyuncu. Üstelik bu rol de Gwyneth Paltrow'a Oscar kazandırmıştı hatırlarsınız. Roberts'ın Shakespeare in Love filminden ayrılma sebebi, erkek başrolün Daniel Day-Lewis olmasını istemesi ancak bunun gerçekleşmemesi.

Tom Hanks, Jerry Maguire olarak karşımıza çıkabilirdi. Kendisine rolü neden geri çevirdiği sorulunca "Sanırım siz de filmi izlediğinizde o rolü Tom Cruise'dan başkasının oynayamayacağını görüyorsunuzdur" demişti. Sizce?

Hanks'in geri çevirdiği bir diğer major rol The Shawshank Redemption'ın Andy Dufresne'i. O sıralarda Forrest Gump ile meşgul olan oyuncu bu rolü geri çevirdi.

Emily Blunt, Natasha Romanoff/Black Widow rolüyle Iron Man 2'de karşımıza çıkabilirdi. Rolü geri çevirmesinin sebebi düşük ücretti.

 

Will Smith'in geri çevirdiği rol Neo. Yani Matrix'de Keanu Reeves yerine Will Smith'i izleyebilirdik.

 

Angelina Jolie, Gravity'de oynama teklifini reddetmiş. Dr. Ryan Stone rolü aslında Sandra Bullock'a geçmeden önce Natalie Portman'a da teklif edilmiş ancak Portman doğum yaptığı için rolü geri çevirmiş. Ne dersiniz, Sandra Bullock şansı denen bir şey mi var ki?

Sean Connery'yi Dr. Hannibal Lecter olarak izleyebilirdik eğer tecrübeli oyuncu The Silence of the Lambs filminde rol almayı geri çevirmeseymiş tabii. Aslında yönetmen Jonathan Demme'ın ilk tercihi Anthony Hopkins imiş ancak Sean Connery daha büyük bir star olduğu için ilk teklif Connery'ye götürülmüş, Connery rolü "çok fazla şiddet içermesi" sebebiyle reddedince Hopkins'in akıllara kazınan kompozisyonu ile buluşma şansını elde etttik.

Sean Connery bununla da kalmıyor büyük rolleri reddetme konusunda. Yüzüklerin Efendisi serisinde Gandalf olmayı da reddetmiş biri kendisi.

Bir The Silence of the Lambs reddi de Michelle Pfeiffer'den. Oyuncu Clarice Starling rolünü Sean Connery ile aynı sebepten yani filmin içerdiği şiddet yönünden geri çevirmiş. Böylece Jodie Foster kendisi için açılan kapıdan girivermiş.

Mel Gibson'ın geri çevirdiği major rol Maximus yani Gladiator. Oyuncu rol için kendisini yaşlı gördüğünden rolü kabul etmemiş.

Sarah Michelle Gellar, kült bir gençlik komedisine dönüşen Clueless filminin başrolü Cher'i oynamayı reddetmiş. Sebebi çekim takvimlerinin uyumsuzluğu ancak kaçan balık büyük olmuş.
Married with Children ile ünlenen Christina Applegate, Legally Blonde filminde Elle Woods karakterini canlandırmayı yine sarışın ve aptal görünen bir karakteri oynamak istemediğinden geri çevirmiş. Ama kendisi de "çok aptalca bir hareketti" diyor tercihi için.

Kevin Costner'ın geri çevirdiği film Kill Bill Vol 1 & 2, rol de Bill. Costner Open Range filmini çekeceği için Tarantino'nun teklifini geri çevirmiş.

The Shawshank Redemption'ın Andy Dufresne'ini Hanks gibi geri çeviren bir diğer oyuncu da Costner. O sıralarda Waterworld ile meşgul olan oyuncu Andy Dufresne rolünü geri çevirdi ve herhalde kariyerindeki en büyük saçmalığa imza attı.

John Travolta'nın geri çevirdiği rol hangisi derseniz cevabımız Forrest Gump. Tom Hanks'e Oscar kazandıran rol aslında Travolta, Chevy Chase ve Bill Murray'den geçerek Hanks'e ulaşmış. Dolayısıyla Forrest Gump rolünü geri çevirenler oyuncular listesine sadece Travolta'yı değil Chase ve Murray'i de ekliyoruz.
Brokeback Mountain'de Jack Twist rolünün Mark Wahlberg'e teklif edildiğini biliyor muydunuz? Oyuncu "Yönetmen Ang Lee ile görüştüm ve senaryodan on beş sayfa okudum onunla. Ancak biraz dehşete düştüğümü, korktuğumu itiraf ediyorum" diyor rolü geri çevirmesi için. Evet, rolü seks sahneleri yüzünden reddetmiş Wahlberg. Ne denir ki? Karşımızda Boogie Nights'da oynadığına da pişman olan biri var neticede.
Bir öyle bir böyle giden kariyerini bir türlü toparlayamayan Nicolas Cage, Aronofsky filmi The Wrestler'ın başrolü  Randy "The Ram" Robinson'ı oynamayı reddederek zaten ne kadar bilinçsiz tercihler yaptığını ortaya koymuş olmalı. Darren Aronofsky, başrol için ilk tercihi olan Mickey Rourke'u istediğinde yapımcılar daha büyük bir starı filmde oynatmak isteyip Cage'i tercih etmişler ancak Cage bu role hazırlanmayı zor bulduğundan teklifi geri çevirince Aronofsky de bayram etmiş olmalı.
Christopher Plummer da Gandalf rolünü reddedenlerden. Üstelik sebebi de üç yıl Yeni Zelanda'da yaşamak istememesi. Oyuncu "Tahtalı köyü boylamadan önce daha başka görmek istediğim yerler vardı" diyerek espirili bir şekilde açıklıyor rolü reddedişini.
Groundhog Day'de Bill Murray yerine Michael Keaton'ı Phil Connors olarak izleyebilirdik.
Point Break - Johnny Utah rolünü geri çeviren Willem Dafoe. Aslında bu rolü Dafoe gibi geri çeviren iki oyuncu daha var: Matthew Broderick ve Val Kilmer. Rol bu üç isimden geçtikten sonra Keanu Reeves'e geldi.
Jean Reno, The Fifth Element filminde Korben Dallas rolünü geri çevirmiş. Yönetmen Luc Besson ile Léon: The Professional ve La Femme Nikita filmlerinde birlikte çalışan Reno, The Fifth Element'de oynamayı tercih etmemiş.