03.06.2017

Oscar Kulisi: Alejandro González Iñárritu

Alejandro González Iñárritu, 1950’den beri Oscar’ı arka arkaya kazanan ilk yönetmen olabilecek mi?

En son Joseph L. Mankiewicz “A Letter to Three Wives” (1949) ve “All About Eve” (1950) ile En İyi Yönetmen Oscar’ını art arda kazanmıştı. Daha öncesinde ise John Ford kazandığı dört Oscar’ın ikisini “The Grapes of Wart” (1940) ve “How Green Was My Valley” (1941) ile ard arda kazanmıştır. Şimdilerde ise Oscar’ın yönetmenlik şampiyonluğunda hüküm süren Iñárritu, görsel şaheseri “The Revenant” sayesinde tekrar zafer elde etme şansını elinde bulunduruyor. Iñárritu altmış beş yıl aradan sonra çifte Oscar kazanarak şeytanın bacağını kırabilecek mi?

Noel’de vizyona girecek olan “The Revenant” 1823’de Dakota arazisinde sınırda yaşayan Hugh Glass’ın (Leonardo DiCaprio) peşine düşen bir adamın (Tom Hardy) ve ayı saldırından sonra onun ölüme terk edilmesini anlatan gerçek bir hikâye. Iñárritu ve Mark L. Smith tarafından yazılan senaryo, Michael Punke’nin 2002’de yayımladığı “The Revenant” isimli romana dayanmakta.

Film yorumları 4 Aralık’a kadar yayınlanmazken, Los Angeles’da yapılan ön gösterimden sonra filme Twitter üzerinde övgüler yağmıştı.

Iñárritu  “Sahnelerin çoğu için aylar öncesinden prova yapmak için büyük bir fırsatımız vardı ve ilk savaş sahnesi her ayrıntısıyla neredeyse bir ay prova edildi.” açklamalarıyla merağımızı iyice kabartıyor.

Haber: Kerem Öktem
Kaynak: goldderby