03.06.2017

Oscar Kulisi: “Cate Blanchett”

Cate Blanchett, bu yılki Oscar için iki rolüyle iddialı

Cate Blanchett bu yıl “Carol” filminde bir mağaza görevlisine aşık olan evli bir kadını canlandırıyor. “Truth” filminde ise skandalın merkezindeki bir haber editörünü bizlere sergiliyor. Ancak, Oscar’ın eskimiş, köhne bir kuralı, bir aktör veya aktrisin bir yıl içinde aynı daldan iki veya daha fazla aday gösterilmesini engelliyor. Blanchett, 2015 yılında oynadığı filmlerle iki kez hak ettiği “En İyi Kadın Oyuncu” adaylığını alamayacak gibi gözüküyor. Akademi üyelerinin sizce de kuralları yenilemesinin vakti gelmedi mi?

Bu olayın dışında, eğer ki “Philedelphia” ve “Forrest Gump” aynı yılda ortaya çıksaydı, Tom Hanks iki filmden birini seçmek zorunda kalacak ve Oscar’ı bir kez kazanabilecekti. Tom Hanks’in Forrest Gump‘la da Oscar alabilmek için yan rol olduğunu açıkladığında oluşabilecek protestoyu düşünebiliyor musunuz?

Fakat, açık olmak gerekirse diğer kategorilerde aynı sanatçı iki eseriyle aday olabiliyor. Bunun örneklerinden biri Steven Soderbergh’in 2000 yılında “En İyi Yönetmen” dalında “Traffic” ve “Erin Brockovich” filmleriyle aday gösterilmesi… (Traffic filmiyle Oscar’ı kazandı).

BAFTA ödüllerinde ise böyle bir kural geçerli değil. Scarlett Johansson 2003 yılında “Lost in Translation” ve “Girl with a Pearl Earring” filmleriyle “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne aday gösterildi ve “Lost in Translation” filmiyle de bu ödülü kazandı.

Haber: Kerem Öktem
Kaynak: goldderby