04.01.2017

Oscar Kulisi: Merak Edilen Sorular

Ödül sezonunda neredeyse bitiş çizgisine yaklaştık. 89. Akademi ödülleri için 13 Ocak 2017’de oylama bitecek ve 24 Ocak tarihinde adaylar açıklanacak. Bu arada da Golden Globes, Yapımcılar Birliği (PGA) ve BAFTA kendi adaylarını açıklayacaklar. Sundance’deki “The Birth of a Nation” hatasını tekrarlamayacaklarını umuyoruz. Ve Ocak 20 itibarı ile de “Ödüllerin Alacakaranlık” günleri resmen başlayacak. Kısacası yoğun bir ay ve yoğun dedikodular bizi bekliyor.

“La La Land” elbette En İyi Film için ön sıradaki adaylardan. Zaten aksi düşünülemezdi. Yine de her kategori için sorulması gereken sorular var:

Isabelle Huppert En İyi Kadın Oyuncu yarışından çıktı mı?

“Elle” filminin başarılı oyuncusu Oyuncular Birliği (SAG) tarafından görmezden gelindi. “20th Century Women” ile Annette Bening de aynı şekilde… Ama “The Girl on The Train” ile Emily Blunt aday. Blunt, Oscar adaylığı alamayacak. Meryl Streep, Amy Adams, Emma Stone ve Natalie Portman ile birlikte adaylık alacak beşinci kadın oyuncu Isabella Hupert mi, Annette Bening mi olacak? Elle filminin Yabancı Dilde En İyi Film kısa listesinde olmadığı düşünülünce, Hupert’in adaylığı için de çok ümit kalmıyor. Olması sürpriz olacaktır. Ama her zaman Marion Cotillard / “Two Days, One Night” gibi bir sürpriz mümkün.

Peki bu yıl En İyi Şarkı adaylığı olaysız, dramasız, tartışmasız bir fikir birliği sağlar mı?

“Alone Yet Not Alone” diskalifiye skandalını anımsarsınız ya da “Lady Gaga hak etti mi?” tartışmalarını. Bu yıl Kim Burrell, “I See A Victory” ile anti eşcinsel mesajlar vererek sanal medyayı epey kızdırdı. Bakalım şarkı kategorisinde ne tartışmalar olacak.

123