30.04.2016

Oscar Kulisi: Saoirse Ronan

Saoirse Ronan bu seneki Oscar yarışında, “Brooklyn” filmindeki rolü ile “En İyi Kadın Oyuncu” dalında kuvvetli bir aday olarak öne çıkıyor.

Yirmi üç kişilik ‘Oscar Eksperleri’ yoklamasında, şimdiden dördüncü sıraya yerleşen oyuncu, aslında Akademi’nin şimdiye kadar uyguladığı kriterlere göre dezavantajlı durumda. Kariyerleri çocukluktan başlayan oyuncuların yetişkin olarak oynadıkları rolleri başlangıçta görmezden gelme eğilimi olan Akademi, yirmi bir yaşına yeni basan Ronan’ın “en genç” adaylardan biri olması durumda bu önyargının üstesinden gelebilecek mi acaba?

“Atonement” (2007) filmi ile henüz on üç yaşında iken “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” adaylığı alan Ronan’ı, geçen sene Wes Anderson‘un hit filmi “The Grand Budapest Hotel”de izledik.

Çocukluk çağında Oscar adaylığı olan oyunculardan Sal Mineo 1955 yılında “Rebel Without a Cause” ile on yedi yaşında iken aday olmuş, 1960 yılında ise, “Exodus” ile yirmi iki yaşında iken yine Oscar yarışına katılmıştı. Bir diğer örnek olan Jodie Foster, on dört yaşında iken “Taxi Driver” ile Oscar adaylığı aldığında sene 1976 idi. “The Accused” (1988) ve “The Silence of the Lambs” (1991) ile Oscar kazanan Foster çocukluk çağında aday olmasına rağmen, yetişkinliğinde de Akademi’nin tercih ettiği oyuncular listesine girebilen nadir isimlerden. Ronan‘ın Foster‘in çizdiği yoldan gidip, Akademi’nin yargılarını boşa çıkarmak istediği görülüyor. “Atonement”den bu yana başarılı bir şekilde yoluna devam eden Ronan, prestijli projelerde zor rolleri oynayarak, oyunculuk kariyerinde sağlam adımlar atıyor. “The Grand Budapest Hotel” ve “Hanna” gibi filmleri ile kalplerde taht kuran Ronan, Peter Jackson (“The Lovely Bones”), Peter Weir (“The Way Back”) and Neil Jordan (“Byzantium”) gibi Oscar ödüllü yapımcıların aradığı oyunculardan…

“Brooklyn” filminde Eilis adında, İrlanda’daki evinden ayrılıp, 1950’li yıllarda New York şehrine gelen bir göçmeni canlandıran Ronan, duygusal bir rol ile karşımızda…

Akademinin yaşlı üyelerinin 1950’li yıllardaki filmlere nostaljik bir düşkünlüğü olduğu bilinen bir gerçek. daha önce yine bir İrlandalı göçmen hikâyesi olan “In America” (2003) filmi Samantha Morton‘a adaylık getirmişti.

Kaynak: goldderby