03.06.2017

Oscar Kulisi: Sylvester Stallone

“Rocky” ile Akademi ödüllerine aday olup kazanalı otuz sekiz yıl oldu. Sizce de her şeye yeniden başlamış bu adamı ödüllendirmenin vakti gelmedi mi?

1977 yılında “Rocky” En İyi Film ödülünü kazandı. Sürükleyici ve romantik boks draması bununla beraber iki ödül daha aldı; ilki yönetmen John G. Avildsen’e, diğeri de filmin kurgusuna verildi. En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu dallarında da Oscar’a aday olan Stallone, bu ödülleri “Network” filmine kaptırdı. Hollywood’da gişe rekorları kıran, zirvede olan Stallone, “Rocky”den sonra Oscar vızıltılarının içinde yer alamadı.
Şimdiye kadar.
‘’Creed’’ filmi çoşkulu bir inceleme dalgasıyla beraber Şükran Günü haftasında vizyona girecek.

1- “O” Sahne

Rocky çöktükten sonra, Adonis ile tartışma esnasında, hastanenin içinde ve dışında senin söyleyebileceğinden daha hızlı bir şekilde; ‘’Yapmamız gereken idman var,’’ fakat hastane elbiseleriyle bir ağır siklet boks şampiyonu gibi görünmüyorsun. Konulan teşhisi öğrenmek için çağırıldığında, ‘’kanser’’ kelimesini duymak yüzünde bir anı seli dalgası yaşattı. Kemoterapiye başlarken, ‘’Karım bunu denemişti’’ dedi Rocky ve bu söz ile bir milyon erkek, kadın ve yetişkin ağladı.
Stallone’un ölümle samimi karşılaşması Rocky’i değiştirir, Adrian ve Rocky’nin aşk hikayesini ‘’Creed’de yaşmasına ‘’Rocky’’ tarafından izin verilir. Açıkçası bu kadar uzun zaman önce bu iki karakteri yaratan Stallone, onların geçmiş ve gelecekte bir kez daha paylaştıkları iyileşme hırslarını buluyor.

2- Beden Dili

Bir çok yönden, bir aktörün sert takla hareketiyle sinemada bir hareketin ustası olarak bilinmesi anlamlı gelebilir fakat Stallone fiziksel dürtülerle hareket etmesinden fazlasını yapıyor. Tartışılanın üzerine takip eden sahnede, Rocky spor salonunun arkasından onun yolunu açar ve görüntü yönetmeni Maryse Alberti onu arkasından, ringin kenarından kilitli olan odaya kadar takip eder. Planın sonuna doğru, Stallone’un aklı kısaca başka yerdeymiş gibi görünürken, kendisine henüz verilen ağır haberlerle boşuyordur. Fakat öncesinde bu yürüyüşünden, ellerinden ve gözlerinden görülebiliyor. Bir şey farklı. Bir şey değişmiş.

3- Hikâye

Kimse “Rocky”nin En İyi Oyuncu Oscar’ını kazanacağını düşünmüyordu. Yarışın “All The President’s Men”, “Network” ve “Taxi Driver” arasında geçeceği düşünülüyordu. Fakat kazandı. Şimdi , hiç kimse ‘’Creed’’ hakkında konuşmuyor, vizyona girmeden önce, Stallone’u Oscar yarışında rahat bırakıyorlar.

4- Diğer Hikâye

Bazı yaratıcı ve kişisel aksiliklerden sonra, Stallone dağın zirvesine çok uzak düştü. Kendi başına, Hollywood’un elit özelliklerine başvuran başka bir ezilen kişi hikayesi olabilir. Eğer ki Warner Bros. seçimlerini tamamıyla Stallone’a çevirseydi, Stallone’un şöhrete geri dönmek için nasıl savaştığını seçmenlere pazarlama makinası için hatırlatmak kolay olacakı: Rocky aracılığıyla veya daha belirli bir biçimde “Rocky Balboa”.

5- Karakterdeki Değişim

Rocky 4 ve Rocky 5’in muhtemel istisnasıyla beraber, Rocky daima değişen bir karakter olmuştur. Belki de Rocky Balboa’daki en büyük adımını attı; yeni dövüş stiline alışarak, hasarla başa çıkarak ve yaşının getirdiği sınırlamaları kabul ederek. Fakat Creed, apaçık bir keilde başlayıp, varoluşsal şekilde biterek çok benzer bir karaktere biraz daha farklılık getirdi.

6- Yürek

Rocky filmleri genellikle üstesinden gelinemeyen, aşılamayan ihtimallerin üzerine kurulur ve bunu tek bir şeyle aşabilirsin: yürek. Tamam çok çalışma, azim, aile, bir takım şeyler orada düşüyor ama bunların hepsi göğsünün içinde yendiğine bağlı olmasına dönüyor ve “Creed”deki Rocky önceden gösterdiği yürekten çok daha fazlasını gösteriyor.

7- Resmi Olmayan Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Hemen hemen on yıl geçtikten sonra Martin Scorsese “The Departed” ile 2006’da daha önce kazanması gereken Oscar’ı aldı, kimse buna sinirlenmedi mi? Bazen, o yıl insanlar tarafından hayran olunan ve ödülü hak eden, endüstrideki saygı değer kişileri bu bir ödül verilmeli. Sylvester Stallone bu gerekliliklerin hepsiyle tanıştı, özellikle yönetmen, yazar ve prodüktör olarak hatırlandığında buna ek olarak da bir star olduğunda.

8- Diğer Sahne

“Creed”deki en büyük gülümsemeyi, Rocky’nin Adonis’i benzersiz bir şekilde tapılası dans rutiniyle ilk idman günü için uyandırması yaratıyor. Rocky tatlı anlarla dolu ve bu zirveye yakın bir yerlerde. Yürek de, cazibe de veya ne istersen onu de.

Haber: Kerem Öktem
Kaynak: indiewire