23.02.2017

Oscar Tarihinden İlginç Ayrıntılar

En İyi Erkek Oyuncu Şampiyonu

En iyi erkek oyuncu kategorisinin ödül rekortmeni Daniel Day-Lewis. Ödüle uzandığı filmler: My Left Foot (1989), There Will Be Blood (2007) ve Lincoln (2012).

En Genç Ödül Sahibi

Oscar ödülünü kazanan en küçük oyuncu Tatum O’Neal. 1963 doğumlu oyuncu, 1973 yapımı Paper Moon ile en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında ödüle layık bulunmuştu.

Aday Rekortmeni Erkek Oyuncu

Bu kategorinin iki rekortmeni var: Spencer Tracy ve Laurence Olivier. İki oyuncu da 9 kez Oscar’a aday gösterildi. Tabii Meryl Streep’e bu konuda yaklaşmak henüz imkansız.

En İyi Erkek Oyuncu – Yaşa Göre En’ler

En iyi erkek oyuncu kategorisinde Oscar ödülü kazanan en yaşlı oyuncu Henry Fonda. Fonda,  1981 yılında On Golden Pond ile Oscar kazandığında 76 yaşında idi. Bu dalın en genç kazananı ise Adrien Brody. Brody Oscar kazandığı zaman 29 yaşındaydı. Yıl 2002, film The Pianist.

En İyi Kadın Oyuncu – Yaşa Göre En’ler

Jessica Tandy 80 yaşında kazandığı en iyi kadın oyuncu Oscar’ı ile şimdilik bu ödülü alan en yaşlı oyuncu. Tandy ödülü Driving Miss Daisy ile almıştı. Ancak adaylık söz konusu olduğunda Tandy’nin yaşını geçen kişi Emmanuelle Riva. Riva 85 yaşında Amour (2012) filmi ile en iyi kadın oyuncu dalında adaylık kazanmıştı.