20.03.2021

Oscar Yapımcılarından Adaylara Bildiri

93. Oscar Töreni, adaylara gönderilen bildiri ile şekilleniyor

Zoom ve gündelik kıyafet yok, sıkı COVID önlemleri alındı.

93. Akademi Ödülleri’ne neredeyse bir ay kaldı. Geçtiğimiz günlerde bu yılki adaylarını açıklayan Akademi’nin 25 Nisan’da düzenlenmesi planlanan ödül törenine ilişkin yeni detayları da gündeme geldi.

Deadline tarafından yayınlanan yazı, yapımcılar Steven Soderbergh, Stacey Sher ve Jesse Collins’in Akademi Ödülleri için vizyonunu ortaya koydu. Oscar yapımcıları Soderbergh, Sher ve Collins, tüm adaylara törenin nasıl gerçekleşeceğine ve işleyişine ilişkin bir yazı gönderdi. Yapımcılar söz konusu yazıda birkaç kuraldan da bahsettiler.

Birincisi ve en önemlisi, 93. Akademi Ödülleri, son zamanlarda gördüğümüz diğer pandemiden etkilenen ödül programlarının büyük çoğunluğunun aksine (Grammy’ler hariç) kesinlikle bir Zoom katılımının olmayacak olması.

Yapımcılar Zoom katılımının olmamasına ilişkin yazıda şöyle dedi:

“Programlama nedeniyle veya seyahatle ilgili devam eden tedirginlik nedeniyle katılamayanlarınız için, gösteride Zoom seçeneğinin olmayacağını bilmenizi istiyoruz. Hem bizzat hem de tüm dünyadaki milyonlarca film hayranına güvenli ve keyifli bir akşam sağlamak için büyük çaba sarf edeceğiz ve sanal uygulamaların bu çabaları azaltacağını düşünüyoruz.”

Yapımcılar ayrıca adaylardan rahat giyinmemelerini istedi. Yazıda buna ilişkin:

“İlham verici ve istek uyandıran bir töreni hedefliyoruz, bu anlamda; oraya gitmek istiyorsanız resmiyet mükemmel ancak gündelik giysiler gerçekten değil.” yazıyordu.

Oscar’ları denetleyen kurum olan Akademi, sıkı Covid-19 önlemleri altında gerçekleştirilen “samimi” bir tören sözü verdi. Yapımcılar, gönderilen yazıda COVID protokolüne ilişkin özel olarak tasarlanmış testlerden bahsettiler.

Güvenliğe güçlü bir vurgu yapan Oscar’lar, PCR test yeteneklerine sahip yerinde bir COVID güvenlik ekibi de dahil olmak üzere en güncel sonuçları garantilemek için “özel olarak tasarlanmış test ölçümleri” ile gösteriyi aktif bir film seti olarak ele alacak.

Kaynak: Deadline, BBC