03.06.2017

Oscar Yarışı Başlıyor

Amerikalılar kampanyalara bayılır. Bu nedenle olsa gerek ki, “başkanlık” kampanyaları neredeyse iki yıla yakın sürer. Oscar kulislerindeki kampanyalar da tam hızı ile sürerken, Kasım ortasında Academy of Motion Picture Arts and Sciences’ Governors ödülleri ve dün gece de IFP Gotham Independent Film ödülleri belli oldu.

Özellikle Gotham ödülleri Oscar konusunda ipucu vermesi ile meşhurdur. National Board of Review ödüllerinin de Salı günü açıklanması ile birlikte Oscar kulisleri iyice heyecanlı hale gelecek. Gelgelelim “En İyi Aktör Oscarı” bu sene şimdiden belli gibi.

“The Revenant” ile Leonardo DiCaprio bu sefer küçük heykelciği eve götürecek gibi duruyor. Akademi’nin de işi zor. Bunca yıldan sonra Oscar’ı DiCaprio’ya verse bir türlü, vermese bir türlü…

Asıl ilginç olacak olan kategori ise, “En İyi Film Oscarı” .

Bu sene geçen senelerde olduğu gibi “kesin bir favori” olmaması, olayı enteresan hale getiriyor.

“Boyhood” mu, “Birdman” mi veya “Gravity” mi, yoksa “12 Years a Slave” mi diye bahislere girişilemeyecek olan bu senede şimdilik üç filmin adı geçiyor.

“Spotlight” “The Martian” ve “The Revenant”. Spotlight bazı çevrelerce “çok alçakgönüllü”, The Martian “çok türünün özelliklerine haiz” ve The Revenant da, “adeta doğa üstü güçlere sahip bir İsa portresinin çok kasvetli tasviri” diye yorumlanıyor.

Elbette Akademi’nin sağı/solu (her zaman çok beyaz/çok klâsik/ çok erkek bulunan Akademi içinde ‘sol’ bir yan bulunmasa da) belli olmaz ama The Revenant gösterime girmeden ne DiCaprio hakkında ne de film konusunda kendi tahminlerimizi yapamayacağız…

Kaynak: nytimes