22.01.2018

Oscar’a Doğru: Film Tahminleri

Geldik son dönemece. Oscar adaylarının açıklanması için çok kısa bir süre kaldı. En sona sakladığımız başlık da tabii ki “En İyi Film” kategorisi.

Bu kategoride maksimum on filme kadar aday sayısı genişletildiğinden üzerinde konuşacağımız tüm filmler potada. Ancak onlar dışında “belki”, “bir ihtimal” dediğimiz bir iki filmi de eklemek istedik listeye. Onları da yazımızın onunda bulabilirsiniz.

Daha önceki yazılarımıza da linklerden ulaşabilirsiniz:

Yönetmen Tahminleri

Oyuncu Tahminleri

Özgün ve Uyarlama Senaryo Tahminleri

The Shape of Water

Aslında yarış iki film arasında geçecek kadar darlaştı diyebilir miyiz? Pekâlâ diyebiliriz ve o iki filmden biri The Shape of Water. Yapımcılar Birliği ibreyi The Shape of Water’a döndürdü ancak son iki yıldır bu birliğin ödülü ile Oscar aynı adrese gitmiyor. Dolayısıyla “eminiz” diyemiyoruz ancak eli çok güçlü onu biliyoruz ve farkındaysanız aday olabilme ihtimalini değil, kazanma ihtimalini konuşuyoruz. Yani adaylık kesin!

Lady Bird

Altın Küre’den sonra Greta Gerwig’in adaylığına kesin gözüyle bakmaya başladığımız gibi Lady Bird’ün yerinin de sağlamlaştığını söyleyebiliriz. Zaten maksimum on adaylık çıkabilecek şekilde düzenlenen bir yarışmada Lady Bird’ün sıralamaya girmemesi tuhaf olur bu kadar destek görürken. Hele ki filmi ilk sıraya yazanlarla şansı ilk beş için dahi vardı.

Call Me by Your Name

Yılın kazananı olsa en sevineceğim isimdi tabii ki Call Me by Your Name. Ancak öyle olamayacağını matematik bize gösterdi. Şöyle bir şansı var: Çok sevilmek. Muhtemelen listeye ilk sıralardan girecek dolayısıyla yeri garanti diyebiliriz. Ancak kazanma şansı şu “Geçen yıl Moonlight aldı, bu yıl yine LGBTİ filmine ödül verilmez” geyiği ile de düşünürsek zor ancak ilk önce aday olsun sonrasına bakacağız.

I, Tonya

İnanılmaz bir çaba ile özellikle Margot Robbie filmi Oscar radarına soktu. Zaten spor filmi eksikliğini de gideriyor değil mi? Şu film yerine belki Stronger’ı konuşsak daha iyi olabilirdi diyorum. Aslında her ikisi de vasat da işte reklam, kampanya…

The Florida Project

Aslında bana kalsa listeye almayacağım bir film The Florida Project. Anlattığı (!) hikâyesinden de ziyade biçimsel sıkıntıları da var ancak bu bağımsız “mucize” sevildi ve Sean Baker da filmini çok iyi sattı. Tüm bunlar birleşince The Florida Project konuşur olduk. Sezon başında da konuşuyorduk da filmi izledikten sonra keşke konuşmasaydık dediğim anlar çok oldu. İşte her şey izleyene kadardı. Adaylığı da kesin görünüyor.

Seçil TOPRAK

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Adaylığı en garanti filmlerden biri Three Billboards… Arkasına aldığı rüzgar da her geçen gün şiddetini artırıyor. Aday olamaması büyük sürpriz olur ve Oscar’ın bu anlamda yapılacak listelerine üstlerden girer. Toplamda beşin üzerinde adaylık beklediğim film Altın Küre’nin de en iyi filmi seçilmişti. Hatta adaylıklardan sonra yapacağımız kazanan tahminlerinde de bu film ön planda olacaktır.

Dunkirk

Dunkirk için garip bir hava var. Erken vizyon ve reklam gibi dezavantajları mevcut ama eleştirmenlere göre de puanı neredeyse ortak kararla 100. Kimi tahminlerde ilk sırada yer alırken bazı tahminlerde adı hiç geçmiyor. Bu dengesizliğe rağmen 8-10 arası adaylık çıkacağından Dunkirk’ün de kendine yer bulacağını düşünüyorum. Tıpkı Nolan’ın da bir şekilde ilk beşe gireceğini düşündüğüm gibi…

The Post

Steven Spielberg’in sıradan yönetmenliği ama tipik mesajları Akademi’yi her zaman tavlamayı başarmıştır. Günümüz politikaları ve gazetecilik üzerine dönen tartışmaları da göz önünde bulundurursak The Post aday olabilir gibi duruyor ancak, Spotlight hadisesinin yeni oluşu ve Spielberg’in son yıllardaki iyi filmlerinin gerisinde kalışı filmi saf dışı bırakabilir. Akademi bu filmi ya görmezden gelecek ya da 7-8 adaylıkla selamlayacak.

Get Out

Korku gerilim ve kara komedi unsurlarını kullanışıyla beğenilen film, bu senenin bağımsız kanadını da memnun etti ve en önemlisi siyahilerin sinema adına bu seneki kozu oldu. Tabii beğenilse de beğenilmese de yaratıcı bulunan senaryosunu da hesaba katmak gerekir. Hal böyle olunca da Get Out rahatlıkla aday olur diyebiliriz. Tek ihtimal, Akademi’nin birkaç senede bir yaptığı sevilen bir filmi görmezden gelme kontenjanını burada kullanma ihtimali.

Darkest Hour

Gary Oldman ödül aldıkça filme olan sempati de arttı ve tahminlerde ufak ufak yükselmeye başladı. İlk başlarda Lafı bile edilmezken şimdi acabalarla son düzlüğe giriyor. Oldman’ın adaylığı hatta Oscar’ı neredeyse garanti ve bu ödülün yanına en azından birkaç adaylık verilmek istenecektir. Eğer 10 film kontenjanı tamamen kullanılırsa Darkest Hour adaylık kapacaktır ama yedi, sekiz filme kalınırsa o zaman işi zor.

Onur KIRŞAVOĞLU

Belki de bir ihtimal

The Big Sick

Blade Runner 2049