12.01.2018

Oscar’a Doğru: Oyuncu Tahminleri

Allison Janney – I, Tonya

Seçil TOPRAK

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Bu dalın açık ara iki favorisi var: I, Tonya ile Allison Janney ve Lady Bird ile Laurie Metcalf.

Allison Janney, 2000’lerin başında The West Wing ile hem Emmy hem de Golden Globe ödüllerine birkaç kez aday olmuş ve bu dizideki rolüyle dört kez Emmy ödülü kazanmış bir oyuncu. Şimdilerde ise komedi dizisi Mom ile gönüllerdeki yerini korumaya devam ediyor ancak görüldüğü üzere başarı alanı televizyon ile sınırlı oldu şimdiye kadar. Bu yüzden I, Tonya Allison Janney‘yi sinema dünyasına kabul ettirecek bir film olma yolunda hızla ilerliyor. Geçtiğimiz pazar akşamı da Altın Küre’yi kucaklaması Janney’nin önünü epey açtı ancak rakibi Laurie Metcalf için de aynı gelişmeler söz konusu.

1980’lerin sonunda Roseanne dizisi ile adını duyuran Metcalf, bu dizideki rolü ile üç kez Emmy ödülü kazandı ve 1993 ile 1995 yıllarında Altın Küre’ye aday oldu. O da televizyon dünyasında sevilen bir isim ve sinema onu Lady Bird ile kucaklamaya hazır. Bu yılın adından epey söz ettiren performanslarından birini veren Laurie Metcalf, “Janney mi Metcalf mı?” sorusunun kazanan tarafı olabilir.

Holly Hunter – The Big Sick

Bu girişten de anlaşılacağı üzere Metcalf ve Janney’nin adaylıkları kesin, hangisinin kazanacağını konuşuyoruz sadece. Peki, bu dalda diğer üç kontenjanı doldurmaya aday oyuncular kimler? İlkin bu dalın gediklisi olmaya aday Octavia Spencer‘ın adını verebiliriz. Sektörde sevildiği anlaşılan The Shape of Water ile kendisine üçüncü kez Oscar adaylığı geleceği hemen hemen kesin gibi. Sadece Oyuncular Birliği’nin ödüllerine bu kategori ile dahil olamadığını belirtmekte fayda var. Üstelik The Shape of Water da toplu performans kategorisinde yok. Bu bilgiler, her iki dalda da adaylık çıkaran The Big Sick ile Holly Hunter‘ın şansını bir adım öne taşıyor. Altın Küre’de Hunter seçeneğinin yerinde Spencer vardı, Oscar ödüllerinde pekala Spencer seçeneğinin önüne Holly Hunter geçebilir. Üstelik yıllar sonra geri dönen oyuncu mitini de unutmayalım. 2004 yılından bu yana Oscar’a aday olamayan Hunter için bu yıl adaylık namına önemli bir yıl.

Adaylığı sürpriz olmayacak isimlerden bir diğeri de Mudbound filmi ile Mary J. Blidge. Netflix filmi Mudbound, Oscar yarışında pek iddialı bir iş olamadı, halbuki sezonun başında daha iddialı olacağını düşünmüştük. Janney ile Metcalf arasında geçen yarışa adaylık kontenjanından dahil olabilir yine de. Tabii önünü Downsizing ile Hong Chau ve Phantom Thread ile Lesley Manville kesmezse. Manville’in henüz sezonda hatırı sayılır biçimde adı geçmedi ancak oyunculuk adına iyi bir iş olabileceğini düşündüğümüz Phantom Thread, bu dala Manville’i dahil edebilir ve Daniel Day-Lewis ile ikinci bir oyuncu adayı çıkarabilir. Ben beşinci seçenek olarak listeme Blidge yerine Manville alarak biraz riske giriyor olabilirim.

Sezonda daha iddialı olabileceğini düşündüğümüz ancak çok çabuk sönen bir balona dönüşen Downsizing filminde önemli çıkışı Hong Chau yaptı. İl önce Oyuncular Birliği tarafından aday gösterildi Chau sonra da Altın Küre’de kendini gösterdi. Kim bilir belki de yardımcı kadın oyuncu kontenjanının üçlüsünden biri de Chau olur…

En Kuvvetli Adaylar:

Laurie Metcalf – Lady Bird
Allison Janney – I, Tonya
Octavia Spencer – The Shape of Water
Holly Hunter – The Big Sick
Lesley Manville – Phantom Thread

Aday Olursa Şaşırmayın:

Mary J. Blige – Mudbound
Hong Chau – Downsizing

Şaşırtabilecek Olasılıklar:

Tiffany Haddish – Girls Trip
Kristin Scott Thomas – Darkest Hour

1234