01.03.2018

Oscar’ın Kaybedenler Kulübü

Birçok kez aday olan ama bir kez bile Oscar kazanamayan isimler

Oscar tarihi birçok hatalarla dolu demişizdir çoğu zaman. Sinema tarihini biraz karıştırdığımızda “Bu isim nasıl Oscar alamaz?” dediğimiz anlar da çoktur. Hitchcock’tan Fellini’ye uzanan isimler var üstelik bu listede.

İşte Oscar’ın Kaybedenleri

Greg P. Russell aldığı on altı adaylığı ödüle çevirememiş bir ses mühendisi. Ses dalında onu Rick Kline (11 adaylık) ve Anna Behlmer (10 adaylık) izliyor.

Sanat yönetmeni Roland Anderson ve besteci Alex North on beş adaylıkla kaybedenler kulübünün ikinci sırasını paylaşıyorlar.

Thomas Newman da müzik kategorisinin şansız isimlerinden biri. On dört adaylığın hiçbirini ödül ile sonlandıramamış olan Newman, kaybedenlerin üçüncü sırasında. Tabii ki yalnız değil burada. Efsane görüntü yönetmeni Roger Deakins da bu yıl on dördüncü adaylığına ulaştı ve eğer bu yıl da kazanamazsa kaybedenler kulübünün üçüncü sırasına yerleşecek.

Oyuncularda durum ne?

Sekiz adaylık ve sıfır ödül ile Peter O’Toole ilk sırada. 2003 yılında Akademi’nin “Onur Ödülü”nü alan O’Toole, 2007’de son kez adaylık almış ama onu da ödüle çevirememişti.

Richard Burton, yedi adaylık ikinci sırayı; Glenn Close, Thelma Ritter ve Deborah Kerr, altı adaylık ile üçüncü sırayı paylaşıyorlar kaybedenler kulübünde. Amy Adams‘ın da beş adaylık alarak listeyi yakından takip ettiğini ekleyelim.

Yönetmenler

Henüz yeterince şok olmadıysanız Federico Fellini‘nin on iki adaylık aldığı ama bunlardan hiçbirinin ödüle dönmediği bilgisi şok olmanıza yetecektir kanısındayız. Fellini’yi izleyen isim ise yine şok edici: Ingmar Bergman. Bergman’ın da dokuz adaylığı var. Tabii Fellini’nin dört, Bergman’ın da üç filminin “yabancı dilde en iyi film” ödülünü aldığını söylemeliyiz. Ancak bunlar neticede yönetmenlik veya senaryo ödülü değil.

Stanley Kramer de dokuz adaylığı ödüle çeviremeyen bir diğer isim. Robert Altman yedi adaylık sonrası ancak bir onur ödülü ile Oscar heykelciğini evine götürebilmiş. Clarence Brown, altı kez Sidney Lumet, King Vidor ve Alfred Hitchcock ise beş kez adalıklarda ismi duyulan yönetmenler. Bu yıl bu isimlerin yanına beş adaylık ile Christopher Nolan da eklendi. (Nolan Dunkirk’ün yapımcılarından olduğu için film adaylığında adı geçiyor, dolayısıyla teknik olarak iki adaylığı var bu yıl.) Bakalım Nolan ne zaman kaybedenler kulübünden kurtulacak?

Kaynak: ew