03.06.2017

Oscar’ın Yabancıları İstanbul Modern’de


İstanbul Modern her yıl olduğu gibi bu yıl da Oscar’a aday gösterilen filmlerden on sekiz filmlik bir seçkiyi ‘’Oscar’ın Yabancıları’’ başlıklı bir programla sunuyor. Bu filmlerin içerisinde yakın zamanda açıklanan Oscar yarışında kesin aday olan dokuz filmden Fransa adına yarışan ve çekimleri ülkemizde gerçekleşen Mustang, Macaristan adına yarışan Son of Saul, Ürdün’ün adayı Theeb, Almanya’nın adayı Labyrinth of Lies ve Belçika adayı The New Brand Testament gösterimde izleyeceğimiz filmlerden. Ayrıca seçkide ülkemizin aday adayı olan Sivas filmi de bulunmakta.

Ölümcül Oyun (Ich Seh, Ich Seh), 2014

Avusturya | DCP, Renkli, 99′ | Almanca
Yönetmenler: Veronika Franz ve Severin Fiala

Bu yılki festivallerin sürprizi, çocukla anne arasındaki göbek bağının ne kadar zehirli olabileceği üzerine auteur bir psikolojik korku filmi. Filmdeki ikiz oğlanlar kaza geçiren, yüzü sargılarla kaplı annelerinin gerçek anneleri olmadığına inanırlar. Kuşkuları artınca da ona duygusal ve fiziksel işkence etmeye başlarlar. Bu suçlamanın arkasındaki karanlık hikayeyi, terör ve gerilimi ince ince açan film, modern sanat dünyasından çıkma dünyası, sinematografisi ve kurgusuyla öne çıkıyor.

Kuzu (Lamb), 2015

Etiyopya, Fransa, Almanya, Norveç, Katar | DCP, Renkli, 94′ | Habeşçe
Yönetmen: Yared Zeleke

Oscar’ın resmi seçkisinde yer alan ilk Etiyopyalı film olma özelliğini taşıyan Kuzu’da, 9 yaşındaki Ephraim annesinin ölümünden sonra uzak akrabalarıyla yaşamaya gönderildiğinde tek arkadaşı olan kuzusunu da yanına alır. Bir gün dayısı, kurban bayramı için kuzuyu kesmeleri gerektiğini söyler. Bu durum karşısında Ephraim bir kaçış planı yapacaktır. Folklorik öğeler taşıyan, gerçekçi, insancıl hikayesi ve harika manzaralarıyla iç ısıtan bir film.

The Club (El Club)

Şili | DCP, Renkli, 97′ | İspanyolca
Yönetmen: Pablo Larraín

Bu yılki Berlin Film Festivali’nden Büyük Jüri Ödülü ile dönen film Katolik Kilise’sini taşlayan, kara mizah bir dram. Günahlarından arınmak üzere küçük bir sahil kasabasında, gözlerden uzakta bir eve sığınan dört eski rahibin hassas düzenleri, aralarına katılan yeni rahiple bozulacak, karanlık geçmişleriyle yüzleşmek durumunda kalacaklardır. Larraín, bir önceki Oscar’lık film No’nun ardından yine oyunculukların parladığı, sıkı örülmüş, puslu bir dünya sunuyor.

Filmin eleştirisi için tıklayın.

İnatçılar (Hrútar, 2015)

İzlanda | DCP, Renkli, 92′ | İzlandaca
Yönetmen: Grímur Hakonarson

İzlanda’nın nefes kesen kış manzarası ve Kuzeyli mizahıyla bu yılki Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde en büyük ödülü kazanan film, yıllardır ödüllü koçlar yetiştiren ve yan yana çiftliklerde yaşamalarına rağmen 40 yıldır birbiriyle konuşmayan iki kardeş Gummi ve Kiddi’yi anlatır. Koçlar bulaşıcı bir hastalık yüzünden telef olmaya başlayınca Gummi ve Kiddi, hayvanlarını kurtarmak için bir araya gelmek zorunda kalırlar.

Güneş Tepedeyken (Zvizdan, 2015)

Hırvatistan, Slovenya, Sırbistan|DCP, Renkli, 123′ | Hırvatça
Yönetmen: Dalibor Matanic

Yugoslavya topraklarında, üç farklı dönemde geçen, her bölümde aynı oyuncuları farklı karakterlerde izlediğimiz, üç farklı aşk hikâyesi üzerinden tasarlanan duygusal bir dram, 1991’den 2011’e kadar süren etnik düşmanlıklarla örselenmiş iki komşu Balkan köyünün tarihini yansıtıyor. Film, dikkat çeken görselliği, ustaca kurgulanmış öyküsüyle kendi ülkesinde de büyük bir gişe başarısı yakaladı.

Filmin eleştirisi için tıklayın.

Saul’un Oğlu (Saul Fia, 2015)

Macaristan | DCP, Renkli, 107′ | Macarca, Yidiş, Almanca, Rusça, Lehçe
Yönetmen: László Nemes

Bu yıl adından en çok söz ettiren filmlerden Saul’un Oğlu, Naziler tarafından soydaşları Yahudileri soymak, gaz odalarına sokmak, cesetlerini fırınlarda yakmak ve gaz odalarını temizlemekle görevli Saul’un yaşadığı travmayı izliyor. Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazanan film izleyiciyi gaz odalarının ve toplu mezarların içine hapsediyor. Nemes, zekice inşa ettiği sinema diliyle, aslında hassas olan bir konu olan Soykırımı eksiksiz bir hakimiyetle anlatıyor.

Filmin eleştirisi için tıklayın.

123