03.06.2020

Paprika: Rüya İçinde Rüya

 “Bugün hava rüyalı”

Paprika‘yı tek kelime ile ifade etmek istersek sözcüğümüz bu olur işte: rüyalı. İnsanoğlu için, onlarca teoriye karşın, çözülememiş gizemlerden olan rüyalar, Paprika’nın merkezinde yer alıyor. Hatta izleyici, bu “rüya içinde rüya” izlerken kayboluyor.

Animede Chiba Atsuko, Shima Tora-taroh ve Tokita Kohsaku isimli bilim insanlarının icat ettiği DC Mini adlı bir aletle tanışıyoruz. Bireylerin gördükleri rüyaları video olarak izleme ve kaydetme, hatta o rüyalara müdahale etme imkânı tanıyan bu son teknoloji ürünü alet, hastaların bilinçaltında yer edinmiş olayları görebilmeyi ve onlara bu şekilde terapi uygulamayı amaçlamaktadır. Ancak DC Mini henüz geliştirilme aşamasındayken çalınır. Projeyi yürüten bilim adamları, onu bulma çabası içine girerler, çünkü bu alet kötü emelleri olan insanların eline geçince rüyalar ile gerçekliğin birbirine gireceğini, bireylerin neyin rüya neyin gerçek olduğunu anlamadıkları bir yaşam biçiminin içine sürükleneceklerini düşünürler. Ki bu düşüncelerinde oldukça haklıdırlar.

DC Mini yüzünden tüm rüyalar ortaya çıkacak, karışacak ve dünyada bir kaos yaşanacaktır. Bu durumu düzeltmek için yine rüyalara başvurulur ve hırsızın kim olduğu, DC Mini ile ne planladığı öğrenilmeye çalışılır. Bunu başarmaları için bilim adamlarına yardımcı olacak karakter ise Paprika‘dır.

Paprika, DC Mini’nin yaratıcılarından olan Chiba Atsuko‘nun, bireylerin rüyalarına girerken büründüğü karakterin adıdır. Chiba ve Paprika birer zıt karakterdir. Chiba ne kadar ciddi, insanlara mesafeli, soğuk bir bireyse Paprika da bir o kadar neşeli, cana yakın, güler yüzlüdür. Birbirinin zıddı olan ve hatta birbirinden pek hazzetmeyen bu iki karakter, sorunları çözmek için birlikte hareket etmek zorunda kalır.

Satoshi Kon‘un yönetmenliğini yaptığı, Yasutaka Tsutsui isimli yazarın aynı adlı romanından uyarlanan Paprika, gelişen teknolojinin insanlığa nereye kadar yarar sağladığını, nereden sonra zarar verdiğini, bilimin sınırlarının nereye dek uzanması gerektiğini sorgulayan bir anime. Ne de olsa rüyalar aracılığıyla hastalara terapi uygulanmak amacıyla hazırlanan bir teknolojik ürün, rüya ile gerçekliğin birbirine girmesi ile dünyayı kaosa sürüklemektedir.

Rüyaların iç içe girdiği, kimi zaman ürkütücü kimi zamansa bir karnaval havasında olan Paprika, aslında izleyicinin filme kolay kolay ısınamadığı yapımlardan. Gerçeklik ve rüyalar arasındaki gelgitler biraz yorucu olabiliyor başlarda. Ancak alıştıktan sonra hem görselliği hem de müzikleriyle ayrı bir keyif veriyor izleyiciye. Bir de kesin olan bir şey var ki o da izlerken size Christopher Nolan‘ın 2010 yapımı Inception‘ını mutlaka hatırlatacağı.