06.02.2017

Paul Thomas Anderson’ın Favori Filmleri

Her ne kadar kendi filmleri bizlerin favori listelerinde yer alsa da Paul Thomas Anderson‘ın da kendine göre “favori” seçtiği filmler var.

Criterion collection’dan seçtiği yirmi dört film, Anderson’ın hangi filmleri izlemekten hoşlandığı, sevdiği ve takdir ettiği konusunda hepimize fikir verecektir.

“Sizi etkileyen üç yönetmen kim?” sorusuna üç kez Jonathan Demme diyecek kadar Jonathan Demme’ı seven Paul Thomas Anderson, Demme’den iki filmi almış listesine.

Kendi belgeseli The Dirk Diggler Story (ki Boogie Nighths’ın temelini oluşturur) çekecek kadar seviyor mockumentary tarzının unutulmazları arasında yer alan This is Spinal Tapi.

“Hepimiz Kubrick’in çocuklarıyız. Onun yapmadığı ve sizin yapabileceğiniz bir şey var mı?” dediği Stanley Kubrick’ten üç film var Anderson’ın listesinde.

“Senaryosunu keşke ben yazsaydım” dediği Alexander Mackendrick filmi Sweet Smell of Sucsess de Anderson’ın favori filmleri arasında.

Punch Drunk Love‘ı çekerken bir Jaques Tati filmi yapma isteğinde olduğunu da itiraf ediyor Anderson. Tati filmografisi de favorilerinden elbette. Listesinde dört filmiyle yer verdiği isim ie Robert Altman.

İşte Paul Thomas Anderson’ın Favori Filmleri:

Eclipse Series 33: Up All Night with Robert Downey Sr.

The Complete Mr. Arkadin

Yönetmen: Orson Welles

A Woman Is a Woman

Yönetmen: Jean-Luc Godard

Stray Dog

Yönetmen: Akira Kurosawa