29.05.2017

İFF Uluslararası Yarışma: Peace to Us in Our Dreams

Mutluluk, Kırılgan Bir Kelebeğin Kanatlarına Benzer

İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Film Yarışması bölümünde gösterilen, Litvanyalı yönetmen Sharunas Bartas’ın Peace to Us in Our Dreams filmi, “Bize Rüyalarımızda Huzur Ver” adı altında festivalde yerini alıyor. Daha önce birkaç filmle festivale konuk olan Barthas, önceki filmleri sayesinde hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bakalım bu sefer izleyici mutlu etmeyi başaracak mı?

Filmin yalın hikâyesini şöyle özetleyebiliriz. Bir yaz günü. Bir baba, annesinin ölümünden sonra yalnızlaşan kızı ve şu anki eşi hafta sonunu geçirmek üzere bir köy evine seyahat ederler. Uzaktan bakınca mutlu bir aile tablosu için gereken her şey vardır; ancak gerçekler her zamanki gibi beklentilerin çok ötesindedir. İki insan birbirini ne kadar severse sevsin, hayat, dizginlerini tuttuğu kahramanlarını bambaşka kaderlerin içerisine hapsedecektir.

Peace to Us in Our Dreams, tanıdık temalar üzerinden sinemasal yolculuğunu izleyicisiyle buluşturuyor. Bunun doğrultusunda da yalnızlaşan insanın, kaderine boyun eğmemek adına direnişini, doğa ile bağdaştırarak; hayatın kayıp giden anlarının kederine vurgu yapmayı amaçlıyor.

Minimal biçimlendirilen film şablonu, kelime anlamını dolduramadığından dolayı boş bir sayfayı andırıyor. Mürekkebin damladığı kısımlar koyulaşarak filmin depresif rengini ortaya çıkarmış. Film geçmişe dönemeyen ama sıkışıp kalan hayatların, mum gibi eridiğini şiirsel bir üslupla seyircisine aktarmaya çalışıyor. Zaman umursamaz bir şekilde akarken, geriye kalanların sefilliği neredeyse her karakterin içine işliyor.

Filmin muazzam bir görüntü yönetimi çalışması var. Fotoğraf karelerini andıran kadrajları, filmin depresif haline hizmet eder şekilde, sabit kaldığı karede insanı düşündürmeye itiyor. Tercih edilen uzun ve sessiz planlar, doğal ışığın ölçülü kullanımıyla oluşan insan profilleri filmin sanatsal anlamda ayakta durmasını net bir şekilde perçinliyor. Belli ki yönetmen hikaye anlatmaktansa, görsellerinin içinde kaybolmanızı istiyor. Böylece hiç acelesi olmayan karakterlerinin salınarak yürümesine imkan tanıyor.

Sonuç olarak Peace to Us in Our Dreams görsel anlamda tatmin edici, senaryo anlamında ise beklentileri karşılayamayan bir film olarak akıllarda kalıyor. Oyuncuların yalın kompozisyonları, filmin donuk karelerinin içinde süzülerek filmin içinde yerini alıyor. İzleyicinin beklentilerinde eğlenmek amaçsa, bu filmden uzak durmaları gerekir. Ancak izleyici, depresif bir filmin içinde görsel anlamda tatmin olmak istiyorlarsa film kesinlikle o tip kitleye hitap ediyor denilebilir.