24.11.2017

Pedro Almodóvar Değişen Sinemadan Şikayetçi

İspanyol yönetmen dijital sinemanın kendisini etkilemediğini söyledi

Pedro Almodóvar 30 yıldır film yapıyor ve yaşayan en iyi sinemacılardan biri olarak gösteriliyor. Bazı zamanlarda ise diğer yönetmenlere yol göstermesiyle biliniyor, en son elini attığı iş ise Lucrecia Martel’in Zama filmi.

İlk filmimi yönettiğimde nasıl heyecanlıysam şimdi de öyle hissediyorum. Bir film yazıp yönetmek hala hayatımdaki en önemli şeylerden biri. Ama sinema çok değişti maalesef, özellikle de filmleri izlenme şekli, bir şeyi izlemenin şu an bir çok yolu var.”

70. Cannes Film Festivali’nde de Almodóvar jüri başkanlığı yapmıştı, filmleri büyük ekranda izlemenin önemini vurguladıktan sonra Netflix filmlerini değerlendirmeye almayacağına dair şüpheler meydana gelmişti. Daha sonra ise “Ben sinema perdesinin sevdalısıyım, ekran ne kadar büyük olursa filmin her açısının değerini o kadar iyi çıkarabiliyorsunuz” diyerek filmleri değerlendirmeye alacağını fakat fikrinin hala sabit olduğunu söylemişti. “Teknoloji sayesinde birkaç yıl önce hayalini bile kuramayacağımız şeyler yapabiliyoruz, bu çok güzel bir olay fakat küçücük ekranda izleyecekseniz Blade Runner 2049’da o kadar görsel çalışmanın ne anlamı var?”

Ama Almodóvar’ın asıl derdi dijital sinematografi ile, en son çalışmalarından biri olan Julieta’da tatminsizliğini şöyle dile getirmişti; “Eskiden öyle renkler kullanıyordum ki şimdi dijital ortamda asla iletemeyeceğim renklerdi. Dijital filmler eşsiz imkanlar sağlıyor fakat bazı renkleri etkiliyor ve görüntünün derinliğini bozuyor.”

Ayrıca bugünün piyasasında kendisine dayanak bulma konusunda da endişeli. “60’ların Avrupa Sineması’nın bugün gerçekleşebilir miydi emin değilim. Godard, Bergman, Antonioni, Passolini, Herzog… Eminim ki bu isimler şu zamanda yapımcı bulmakta oldukça zorlanırlardı. Ben sanat filmi taraftarıyım, bu yüzden de az sayıda olan hırslı sinefillere bu zorlu şartları atlatırken yardımcı oluyorum.”

 

Kaynak: Indie Wire