11.10.2017

Pera Sohbet: Andrew Dosunmu

Andrew Dosunmu Röportajı

Haktan Kaan İÇEL

Adana Film Festivali’nde ayaküstü muhabbet ettiğim Andrew Dosunmu’ya birkaç soru sordum. O da cevapladı.

Öncelikle Türkiye macerandan bahsedelim. Kendi kültürünle tamamen farklı bir ülkeden vizyoner yönetmen odulu aldın. Bunu bekliyor muydun? İlk duyduğunda neler hissettin? 

Ödül aldığım için onur duydum. Sinemanınızın takdir görmesi herkes için motive edici bir durumdur. Ben farklı ülke ya da kültür olarak bakmıyorum duruma. Çünkü sinema global bir olay ve günümüzde festivaller sayesinde yeni sinemaları keşfetmek daha kolay oluyor.

Peki Türkiye ve Türk sineması hakkında bilgin var mi?

Müslüman bir ülke olduğu dışında, yurt dışında önemli festivallerden ödüller alan bir sinemanız var. Türk insanları adımı pek doğru söyleyemiyor. Senin doğru söylemene şaşırdım. (gülüşmeler) Sinemanıza pek hakim değilim ama burada İngilizce altyazılı film yakalarsam izlemeyi düşünüyorum. (Röportaj yapılırken festival devam ediyordu.)

Filmlerinde güçlü kadın karakterleri görüyoruz. Genelde kadınlar hüzün dolu oluyor. Filmlerinde sence kadın nasıl temsil ediliyor? Sen kendi filmlerindeki kadın temsilini nasil konumlandırıyorsun?

Amacım varolanı göstermek. Kadınlar tüm dünyada acılar çekiyor. Sadece benim filmlerime özgü bir olay değil. Benim için kadınlar bireydir. Annedir, kardeştir, eştir. Hayatta herkes rolünü oynuyor.

Filmlerinde bolca Afrika kültüründen ve motiflerinden yararlanıyorsun. Sence “Afrika” sinemada iyi anlatılabiliyor mu?  

Köklerimizden kopamayız. Bizi biz yapan bunlardır. Trump yönetiminden sonra ABD’de kendi benliğimiz yüzünden sorgulanmaya başladık. Yaşanan olaylar malum. Bu yüzden de kültür arası diyalog kurmak lazım. Afrika gönülden bağlı olduğum yer ama yaşadığım yer orası değil. Afrika’nın iyi temsil edildiği filmler var. Ben de buna yönelik sinemamda tercihlerde bulunuyorum. Farklılıklar bizi değerli kılıyor.

Filmlerindeki stilize görsel yapı gerçekten de etkileyici. Adeta hipnoz gibi. Son filminde Hollywood yıldızlarıyla çalıştın. Sence senin bu farklı stilini Hollywood kabullenecek mi? Ya da o sisteme dahil olmak seni ne kadar mutlu eder? Biliyorsun ki mutsuz olma olasılığın da var.

Teşekkürler. Gerçekten büyük oyuncular ve çok profesyoneller. Aynı zamanda çok da mütevazı insanlar. Onlarla çalışmak gerçekten de ufkumu genişleten bir deneyimdi. Rollerinin hakkını vermek için uğraşıyorlar. Ben bağımsız sinema yaptığım için pek böyle düşünmüyorum. İyi iş çıkarttığım sürece filmlerim kabul edilmeyi sürdürecektir. Sinema yapmayı sürdürdüğüm sürece mutlu olacağımı düşünüyorum. Çünkü daha anlatılacak çok hikaye var.

Biliyorum “Where is Kyra?” yeni bir film. Ama şu an üzerinde çalıştığın bir proje var mi? Gelecekte bizi neler bekliyor? 

Üzerinde çalıştığım birkaç iş var ama tamamlamadan açıklamak doğru olmaz.

Çok teşekkürler.