14.07.2021

Pera Sohbet: Esra Güzel

Merhaba, ilk olarak sizi tanıyalım. Lands of Cinema ekibi kimdir?

Merhabalar… Tabiî. Ben Esra Güzel. 2018’de Sinema Adası’nı kurdum. Bu üç yıllık süreçte ekibimize genç sinemacı kadınlar dahil oldu. Sinema Adası’nı, sinemaya dair her türlü etkinliğin olduğu bir Ada olarak hayal ettik. üç yıldır sinemaya dair her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Sinema Atölyeleri, Kısa Film Etkinlikleri, Workshoplar, Kısa Filmlere Yapımcılık, Kısa Film Dağıtım ve Festival Takibi…

Sinema Adası’nın yan kuruluşu olarak Lands of Cinema’yı kurduk. Lands of sinema sadece dağıtım alanını içeriyor. Deniz Çahan ile birlikte bu süreci yönetiyoruz.

Özellikle Türkiye’de kısa film alanında bir dağıtım sorunu var, birçok film izleyiciye ulaşamadan kaybolup gidiyor. Sizin bu duruma bakış açınız nedir, nasıl bir çözüm getiriyorsunuz?

Evet, birçok kısa film dağıtım sorunu yüzünden kaybolup gidiyor. Kısa Film sektörü artık profesyonel bir sektör haline geldiğini görüyoruz.  Her bir kalemi profesyonelce ince ince işlenen kısa film sektörünün festival dağıtım ve festival takibi alanında bir şirketin olmamasının büyük bir  eksiklik olduğunu fark ettik. Ayrıca Sinema Adası sosyal medya hesaplarından veya mail yolu aracılığıyla da birçok soru- yardım- destek mesajları alıyoruz.  Bir kısa film çektim ama şimdi ne yapmam gerekiyor? Hangi festivale göndereceğim? Festivalleri nerden takip etmem gerekiyor? gibi.. Kısa film yönetmeni arkadaşlarımızla da birçok defa bu konu hakkında sohbet ettik. Böylece bir ulusal-uluslararası alanda festival takibi ve dağıtımı yapan bir şirket kurmaya karar verdik.. Var olan bir ihtiyaca cevap vermek için Lands of Cinema olarak artık buradayız. Lands of Cinema olarak iki alana ayrılmaktayız. Festival Takibi ve Kısa Film Dağıtımı.

Filmlerin yapım aşaması bittikten sonra genelde en yorucu kısım başlar. Afiş tasarımı, çeşitli dillere çevrilmiş filme, yönetmene, yapımcıya dair yazıların hazırlanması, festival takvimi çıkarılması v.b. Çalışmanız bu kısmı da kapsıyor mu? Yoksa her türlü dökümanın tam olarak teslim edilmesi mi gerekir? Festival Takip Paketi’ne başvuru süreci nasıl işliyor?

Filmin yapım aşamasına ve yapım sonrası hiçbir alanı kapsamıyor. Film ile ilgili her türlü dökümanın tam olarak bize teslim edilmesi gerekiyor.. Festival Takibi ve Dağıtımı için filmin sahibi (yönetmen veya yapımcı) bize filmlerini gönderiyorlar.. Ön eleme ekibimiz tarafından izledikten sonra film sahibine olumlu-olumsuz bir geri dönüş sağlanıyor. Filme olumlu geri dönüş sağlamışsak eğer filme özel bir festival takvimi oluşturuyoruz ve çalışmaya başlıyoruz. Onlar adına filmlerinin festival sürecini takip ediyoruz. Festival ile mail süreci de bizimle devam ediyor.

Festival Takibi alanımızda sadece İlk Uzun Metraj Filmler, Belgesel Filmler ve Kısa Filmler dahildir. Bu üç alandaki filmlerin Festival Takibini üstleniyoruz.

Filmlerin türüne ve anlatım biçimine göre avantajlı olacağı festivaller değişir. Festivalleri seçerken belli bir stratejiniz var mı?

Tabiî ki.. Lands of Cinema olarak Festival Takibini üstlendiğimiz her film için özel bir festival takvimi oluşturuyoruz.. Filmin temasına uygun olarak bir strateji belirliyoruz.

Festival Takip Paketi’nde yönetmenin ya da yapımcının da dahil olduğu bir plan mı oluşturuyorsunuz?

Festival Takvimi oluşturduktan sonra festivallere başvurulara başlıyoruz. Ve filmin sahiplerine haftalık/aylık bir rapor sunuyoruz. Yönetmen ve yapımcı kısmen dahil oluyor.

Prestijli uluslararası festivallerin çoğunun ön koşulunda daha önce gösterilmemiş olma maddesi bulunur. Belli bir festival hedeflenmiyorsa genellikle filmin bitiş tarihiyle bu tür festivallere başvuru tarihi arasında aylar olur. Böyle bir durumda planınız ne olur?

Filmin sahiplerinin (yönetmen veya yapımcı) belirlediği ve ısrarlı olduğu bir festival varsa eğer o festival tarihini beklemek zorundayız. Festivalin başvurusunun açılmasını beklemekten başka bir çözüm yoktur.

Festivallere başvuru ücretleri Festival Takip Paketi’ne dahil mi?

A sınıfı festivallerin başvuru ücretleri oluyor. Bu Festival Takibi Paketine dahil değildir.

Kısa Film Dağıtım Paketi’ne başvuru süreci nasıl işliyor? Talep ettiğiniz belgeler ya da filme ait dosyalar neler?

Kısa Film Dağıtım Paketi : Son 5 yıl içinde yapımı tamamlanmış, 1 dakika ile 30 dakika arasında olan Kısa Metrajlı Filmlerin Ulusal ve Uluslararası Kanallar ile Platformlara Satışının Gerçekleştirilmesidir.

Film sahipleri (yönetmen veya yapımcı) bize filmlerini gönderiyorlar.. Ön eleme ekibimiz tarafından izledikten sonra film sahibine olumlu-olumsuz bir geri dönüş sağlanıyor. Filme olumlu geri dönüş sağlamışsak filmi dağıtım listemize alıyoruz.

Kısa Film Dağıtım alanımız ücretsizdir. Filmi ulusal ve uluslararası kanallara satışını gerçekleştirirsek komisyon alıyoruz.

Kısa Film Dağıtım Paketi’nde kısa filmler için kriterleriniz var mı? Beş yıl sınırının sebebi nedir?

Bir kısa filmin ulusal ve uluslararası dağıtımının yapılması için festival sürecini tamamlaması gerekiyor. Bir kısa film festival süreci de uzun sürebiliyor. Ya da bir platformda yayınlanıyorsa oradaki sözleşmesinin de dolması gerekiyor bizimle çalışabilmesi için. Filmlerin satışı için de filmin eski bir yapım olmaması gerekiyor. Bu kriterleri göz önüne alarak beş yıl sınırını koyuyoruz.

Dağıtım için bağlantıda olduğunuz sizin için önde gelen platformlar var mı? Bu platformlar hakkında bilgi verir misiniz?

Birkaç platformla görüştük. Karşılıklı olarak daha sonra bilgi vereceğiz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Lands of Cinema hakkında sorduğunuz sorular için çok teşekkür ederiz. Lands of Cinema olarak bize sosyal medya hesaplarımızdan ve mail adresimizden kolayca ulaşabilirsiniz.