02.06.2017

Quentin Tarantino: Yönetmenliği Kadar Renkli Bir Hayat

Yönetmen dünyasının en renkli karakterlerinden, hipster Quentin Tarantino’nun bugün doğum günü. Bu yazıda Tarantino’nun filmlerinden ziyade yönetmenlik kariyerinin başlangıcına ve kat ettiği yola değineceğim.

Adını 1962-65 yılları arasında yayınlanan Gunsmoke dizisinde Burt Reynolds’ın canlandırdığı Quint karakterinden alan yönetmenin kariyeri için attığı ilk adımlar pek de sonuç vermedi. 1985 yılında yazdığı ilk senaryosu Captain Peachfuzz and The Anchovy Bandit alıcı bulamadı ve filme dönüşmedi. Aynı yıl Manhattan Beach’teki bir video kaset dükkanında kasiyer olarak işe girdi. Yakın dostu ve birlikte birçok proje gerçekleştirdiği Roger Avary ile de burada çalışırken tanıştı.

1992 – 94 Tarantino için kariyerinin dönüm noktası yıllar oldu. Önce ikinci senaryosu True Romance’yi sattı, sonrasında da yine senaryosu kendine ait olan Reservoir Dogs’u çekmeye karar verdi. 94’te de Natural Born Killers’ı Oliver Stone’a teslim etti ve bir anda adından söz ettirmeye başladı. Bu başarıların üstüne gelen Speed ve Men in Black gibi gişe filmleri yönetmenlik tekliflerini reddedip Pulp Fiction’ı çekmek gibi cesur bir karar aldı. Ortaya tüm zamanların en özel filmlerinden biri çıktı. En iyi özgün senaryo dalında Oscar’ı alan Tarantino artık dünya çapında ünlü bir büyük yönetmendi.

Filmlerinde her zaman şovu ve renkliliği ön plana koyan yönetmenin hayatı da pek farklı değil. 1998’de The Golden Girls dizisinde Elvis’i canlandırdı. 1997’de bir restorantta Natural Born Killer’ın yapımcısı Don Murphy’i yumrukladı. On beş yaşındayken mahallesindeki K-Mart mağazasından The Switch romanını çaldığı için tutuklandı, park cezalarını ödemediği için bir iki kez daha küçük hapishane maceraları oldu. Spordan hiç hoşlanmaz, filmlerinde belli bir kısmı havada bırakır. (Pulp Fiction’daki çantanın içinde ne olduğunu göstermediği gibi) Kill Bill filminde başroldeki The Bride karakterini Pulp Fiction’da geçen bir sekans üzerinden yazmıştır, tüm filmlerinde bir restoran sahnesi bulunur, yönetmen olarak ünlense de daha fazla rol aldığı yapım vardır, her ne kadar kanıtlanamasa da büyük bir ayak fetişistidir.

Kameralar önünde de arkasında da her zaman kendine has olmayı başarabilen Tarantino’yu daha birçok filmiyle izleyebiliriz umarım. İyi ki doğmuş.

Kaynaklar:

http://www.myvue.com/film-news/article/title/50-facts-about-quentin-tarantino

http://www.amazon.com/Secret-Lives-Great-Filmmakers-Directors/dp/1594744343