14.09.2016

“Rabarba” Sergisi Antalya Film Festivali’nde

whatsapp-image-2016-09-14-at-09-25-30Deniz Çakır’dan kamera arkası sürprizi!

53. Uluslararası Antalya Film Festivali, Türkiye sinemasına sesiyle anlam katan dublaj sanatçılarını, Deniz Çakır ve Serdal Güzel’in objektifinden, RABARBA isimli sergi ve kitap aracılığıyla dublaj stüdyolarından çıkartıp sinemanın ışığıyla buluşturuyor. Festival bu yıl Altın Portakal Emek Ödüllerini de sesleriyle yıldızlaşan iki dublaj sanatçısına takdim ediyor; Altan Karındaş ve Toron Karacaoğlu.

Türkiye sinemasını her yıl hem film programları hem yan etkinlikleriyle canlandırarak gelişmesini teşvik etmeyi hedefleyen Uluslararası Antalya Film Festivali, sürprizlerle dolu bir sergiyle sinemamızın gizli kahramanlarına saygı duruşunda bulunuyor. Seslerini çok yakından tanıdığımız ancak kimini yakından tanısak da kiminin adını bile bilmediğimiz DUBLAJ sanatçılarının fotoğraflarından oluşan “Rabarba: Sesleri Görmek” sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Fotoğraf sanatçısı Serdal Güzel ve ünlü oyuncu Deniz Çakır’ın bu özel projesi, 2009-2011 yılları arasında üç yıl dublaj stüdyolarında, seslendirme yaptıkları sırada fotoğraflanan 151 ses ustasının siyah beyaz fotoğraflarından oluşuyor. Titizlikle tamamlanması yıllar süren bu çalışma, festival yönetimi tarafından sadece 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin ana sergisi olmakla kalmıyor; onur ödüllerinden kitabına, kortejinden festival yolundaki eğlenceli sürprizlerine dek tüm festivale yayılıyor

whatsapp-image-2016-09-14-at-09-25-43

Antalya Film Festivali şimdiye dek hep geri planda kalmış ama böylesine değerli bu sanatçıları ve mesleği sadece sergide hatırlamıyor, festivalin adeta bir başka teması haline getirerek her sene basılan özel hediye festival kitabını da aynı konuya ayırıyor. Bunun yanı sıra hem Geleneksel Sosyal Sorumluluk Farkındalık Korteji ile hem de Festival Yolu’nda, aralarında çok ünlü isimlerin de olduğu dublaj sanatçılarını halkla buluşturuyor. Bu yıldan itibaren Cam Piramit ile AKM arasında 10-24 Ekim tarihleri arasında halka açık buluşma alanına dönüşecek olan Festival Yolu’na ise konu ile ilgili keyifli vakit geçirilecek etkinlikler hazırlanıyor. Son olarak da bu yıl, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak Altın Portakal Emek Ödülü, bu mesleğin hayattaki duayenlerinden değerli oyuncular Altan Karındaş ve Toron Karacaoğlu’na verilmek üzere ikiye çıkartılıyor.

Kenan Işık, Parla Şenol, Tamer Karadağlı, Cem Davran, Aliye Uzunatağan, Yekta Kopan, Mehmet Ali Erbil, Beyhan Saran, Oya Küçümen, Altan Erkekli, Erkan Taşdöğen, Can Gürzap, Derya Baykal, Cihan Ünal, Şenay Gürler, Yeşim Kopan, Sezai Aydın, Jeyan Tözüm, Sungun Babacan gibi isimler de dahil olmak üzere 151 sanatçı fotoğraflarıyla, 17 Ekim Pazartesi Antalya Kültür Merkezi’nde açılacak  RABARBA sergisinde bir araya geliyor.