30.11.2016

Ralph Fiennes’den En İyi 5 Performans

Schindler’s List (1993)

Aslında listeye yan rolleri almamamya çalıştım ancak II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan Yahudi soykırımını konu alan Schindler’in Listesi sinematografisinden yönetmenliğine, oyunculuklarından müziklerine öyle güçlü bir film ki bir Nazi subayına ustalıkla hayat veren Ralph Finnes’in bu performansını listeye almamak haksızlık olacaktı. Finnes bu rolle Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ına ilk kez aday olmuştu.

 

The English Patient (1996)

1997’de 9 dalda Oscar’ı evine götüren İngiliz Hasta, Finnes’e de En İyi Erkek Oyuncu dalında adaylık getirmişti. II. Dünya Savaşı İtalya’sından Kuzey Afrika’nın savaş öncesi çöllerine kadar aşk öykülerini takip eden filmde Kont Laszlo de Almásy’ı canlandıran Finnes, Oscar heykelciğini Shine ile Geoffrey Rush’a kaptırmıştı. 

 

Spider (2002)

David Cronenberg’ın kendini kaybetmeden önce çektiği son filmlerden olan Spider’da Ralph Finnes’i en yüksek performanslarından biriyle izliyoruz. Uzun süre psikiyatri kliniğinde kaldıktan sonra Londra’ya dönen kafası karışık bir adamı canlandıran Finnes, Avrupa’da çeşitli festivallerde aday gösterilse de eve ödülsüz dönmüştü. 

 

Harry Potter

Ralph Finnes, 2001’de başlayan Harry Potter serisinin korkulu rüyası Lord Voldemort olarak 2007’de “Harry Potter and the Order of the Phoenix”e damgasını vurmuştu. Ağır makyaj altında oynamasına rağmen yeteneğini sergilemekten geri kalmayan Finnes, Lord Voldermort rolü ile sinema tarihinin en çarpıcı kötü karakterlerinden birini yaratmıştı. 

 

The Grand Budapest Hotel (2014)

Ve Finnes’in adının bu yılın güçlü Oscar adayları arasında geçmesini sağlayan film: Büyük Budapeşte Oteli. 20. yüzyılın başlarında iki savaş arasındaki dönemde geçen hikayede, Büyük Budapeşte Oteli’nin işini büyük bir profesyonellikle yapan konsiyerj görevlisi Gustave H.’ye müthiş bir performansla hayat veren Finnes’in, yaşı ilerledikçe oturan yüz hatlarının da etkisiyle karizmatik rollerde görmeye devam edeceğiz gibi görünüyor. 

Güzin Tekeş