11.05.2018

Rob Reiner’dan En İyi 5 Film

When Harry Met Sally (1989)

Romantik Komedi türünün mihenk taşlarından biri. Kendisinden çok sonraki filmlerde bıraktığı etki yüzünden bile çok önemli film. Bir erkekle bir kadının hiçbir zaman birbirinin en yakın arkadaşı olamayacağını anlatan When Harry Met Sally; etkili senaryosu ve aralarda geçen yaşlı evli çiftlerle yapılan röportajlarla hala türünün en iyilerinden.

Stand by Me (1986)

Stephen King’in aynı isimli öyküsünden sinemaya aktarılan Stand By Me için en özel gençlik filmlerinden biri demek yanlış olmaz. Kaybolan ve cesedi bile bulunamayan bir çocuğu bulup ünlü olmak ya da sadece hayatlarına heyecan katmak için yola çıkan 4 arkadaşın hikâyesi. Her ne kadar gençlik filmi kategorisinde gözükse de senaryosu ve replikleriyle oldukça “büyük” bir film.

This Is Spinal Tap (1984)

Spinal Tap isimli Rock grubunun son turnesini Mockumentary tarzıyla anlatan film. Müzik piyasasına zekice göndermeleri ve içinde geçen harika şarkılarla Rock – Heavy Metal türüne meraklı, lise/üniversite’de müzik grubu işlerine bulaşmış biri için en özel filmlerden.

A Few Good Men (1992)

Amerika ve milliyetçiliklerini ön plana çıkaran klişe filmler saymakla bitmez ama A Few Good Men biraz farklı. Benzerlerine nazaran aksiyon sahneleri yerine güçlü diyaloglardan beslenen film, Amerika’nın Küba sınırındaki bir birlikte öldürülen bir erin davasını konu alıyor. Her şeyin dışında Jack Nicholson’ın son yarım saatteki performansı için bile izlenebilir.

Flipped (2010)

Wendelin Van Draanen aynı isimli romanından uyarlanan film, 1960’larda geçen bir aşk hikayesi ama klasik romantik komedilerden biraz farklı. Kahramanlarımız 14-15 yaşlarında ve bir “ilk aşk” hikayesi. Rob Reiner’ın hikayeyi iki tarafın bakış açısıyla da anlatması ve insanın ilk kez hissettiği o andaki psikolojisini çok iyi işlemesi filmi eşsiz bir yere koyuyor.