15.04.2021

Roberto Benigni’ye Yaşam Boyu Başarı Ödülü

1-11 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilmesi planlanan Venedik Film Festivali, bugün İtalyan oyuncu ve yönetmen Roberto Benigni’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü alacağını duyurdu.

İtalyan sinemasının önemli oyuncularından biri olarak kabul edilen Roberto Benigni hem yönetmenliğini üstlendiği hem de oyunculuk yaptığı Life Is Beautiful (Hayat Güzeldir) filmiyle En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Uluslararası Film dallarında ödül almıştı.

Benigni konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “Kalbim neşe ve minnettarlıkla dolu. Çalışmalarımın Venedik Uluslararası Film Festivali’nde böylesine önemli bir şekilde tanınması benim için büyük bir onur.”

Venedik Film Festivali Direktörü Alberto Barbera ise usta oyuncu Benigni hakkında yaptığı açıklamada “Kurallara ve geleneklere yenilikçi ve saygısız yaklaşımıyla ilk çıkışından itibaren eşi benzeri görülmemiş bir figür. İtalyan sinemasının kuşkusuz en sıra dışı komedi oyuncularından ve son derece popüler filmler yapan unutulmaz bir yönetmen” dedi.

Dünyanın en prestijli film festivallerinden biri olan Venedik Film Festivali, 1-11 Eylül tarihlerinde düzenlenecek ve Ana Yarışma jüri başkanlığı Parasite filmiyle Oscar kazanan Bong Joon-Ho yapacak.

Kaynak: Deadline