27.05.2017

RÖPORTAJ: Muska

Korku filmi tutkunlarının kaçırmak istemeyeceği Muska filminin yönetmeni Özkan Çelik ve yapımıcısı Serhan Nasırlı’ya merak ettiklerimizi sorduk…

.

Öncelikle ilk filminiz için tebrikler. Peki bir ilk film için neden korku türünü seçtiniz?

Aslında özel bir tür seçimim olmadı. benim için önemli olan filmin türünden ziyade ortaya çıkacak senaryonun kalitesidir. Kendimi tek bir türe hapsetmektense çeşitli türlerde kaliteli filmler ortaya çıkarmayı tercih ederim.

Senaryo nasıl çıktı? Ne kadar çalıştınız üzerinde?

Özkan Çelik: Lise zamanlarında yazdığım bir kısa film senaryosundan ortaya çıktı. O zamanlar kısa filmi çekme şansım olmamıştı, bir deftere yazılı duruyordu. Yıllar sonra eski defterleri karıştırırken bu hikayeye rastlayınca güzel bir proje olabileceğini düşündüm ve kaba taslak bir senaryo hazırladım. Serhan Nasırlı ile beraber senaryo üzerinde çalışarak son halini verdik.

Serhan Nasırlı: Özkan senaryo ile geldiginde ortada güzel ve bütçesel anlamda da gerçekleştirilebilecek bir olgu vardı fakat farklılaştırmak gerekiyordu. Gerek filmin ismi olsun, gerekse hikaye anlamında twist dedigimiz karakter dönüşümünü için hikayeyi zenginleştirecek bazı sahneler ekledim, beğendik ve senaryo son şeklini aldı.

Çekimler ne kadar sürdü?

Üç buçuk, dört hafta civarında sürdü.

Filmin müziklerine nasıl karar verdiniz?

Serhan Nasırlı: Aynı zamanda bir yapımcı olarak sinema ve müziğin ayrılmaz bir bütün olduğunu düşünüyorum, bu yüzden bir filmin bir soundtrack’i olmalı. Filmimizin müzikleri Bora Uslusoy imzasini taşıyor ve filmimizin sonunda da Türkiye için başarılı bir soundtrack parçasına imza attığımızı düşünüyorum. Çünkü soundtrack’e ülkemizde fazla özen gösterilmiyor. Soundtrackimize bir de klip çektik, ilgilenen insanlar klibi izleyebilir ve parçayı edinebilirler.

Şuana kadar izleyiciden aldığınız tepkiler nasıl? Gelen tepkilerden memnun musunuz?

Film şimdiye kadar gayet gayet güzel eleştiriler aldı. Gişe olarak da ilk haftayı beklediğimiz rakamlara yakın bir şekilde kapattık.

Doğaüstü olaylara inanır mısınız?

Doğaüstü olaylara inanmak değilse de, insan psikolojisini doğaüstü olaylar eşliğinde anlatmanın daha etkili olduğunu düşünüyorum.

Genelde korku filmleriyle ilgili böyle söylentiler çıkar, siz çekimler sırasında hiç sıradışı bir olay yaşadınız mı?

Çekim yaptığımız ev biraz ürkütücüydü fakat bu konuda biraz şanslıydık 🙂 Ekibin ya da benim başıma bu tarz bir olay gelmedi.

Sizi en çok etkileyen korku filmi hangisi? 

“The Shining”. Kubrick’in insan psikolojisini doğaüstü olaylar eşliğinde anlattığı filmi beni her zaman etkilemiştir. Bir de tabi ki filmde de ufak bir gönderme yapmaya çalıştığım “The Exorcist”. 

Peki yerli korku filmleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Peş peşe bu kadar çok film yapılması ne anlama geliyor sizce?

Yerli korku filmi sektörünün yeni yeni ayağa kalkmaya başladığını ve ileride çok güzel örnekleriyle karşılaşacağımızı düşünüyorum. 

Yerli yapımlar arasında bir favoriniz var mı?

Musallat filmi özellikle bu noktada beğendiğim, öne çıkan bir film.

Sırada yeni bir projeniz var mı? Bu türde devam etmeyi düşünüyor 
musunuz?

Şu anda üzerinde çalıştığım bir hikaye var ama gerilim değil.

İzleyicilere bir mesajınız var mı?

Bence “Muska” filmi korku değil bir gerilim filmidir. Filmi izlemeye gelenlerin zaman ayırdıklarına pişman olmayacaklarını söylemek isterim.