09.06.2018

Salt Beyoğlu Perşembe Sineması’nda Bu Hafta: Gaza Surf Club


Salt Beyoğlu’nda her perşembe gerçekleşen şehirler üzerinden irdelenen bir yenilenme fikri etrafında şekillenen Perşembe Sineması’nda bu hafta Gaza Surf Club var.

Gaza Surf Club [Gazze Sörf Kulübü] (2016)

Yönetmen: Philip Gnadt ve Mickey Yamine
87 dakika
Arapça ve İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Gazze Şeridi hava saldırılarıyla sarsılırken bölgede yaşayan kimi gençler için sörf yapmak, yıkıntılardan uzaklaşarak biraz olsun özgür hissetmek için tek yoldur. 23 yaşındaki cankurtaran İbrahim, tutkunu olduğu sporun Gazze gençliğine ilham vermesinin ve kendi sörf tahtalarını üretmenin hayallerini kurar. Ne var ki 15 yaşında genç bir kadın olarak kendini Akdeniz’in dalgalarına bırakmak Sabah için o kadar da kolay değildir.

Bir çatışma ortamında sporla direniş ve varoluşu anlatan bu belgesel film, heyecan verici görüntülerle sörfün özgürleştiriciliğine vurgu yaparken yeni kuşağın ifade ve inanç özgürlüğü ile kadın haklarına bakışına yer veriyor. Bölgedeki sosyo-politik durumu da kayıt altına alan yapım, Türkiye’de ilk kez Perşembe Sineması kapsamında SALT Beyoğlu’nda gösterilecek.

Perşembe Sineması, Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.