03.06.2017

Salt Beyoğlu’nda Perşembe Sineması

SALT,  Perşembe Sineması’na 1980’lerden kült Türk filmleriyle devam ediyor.

PROGRAM

1 Ekim, 19.00 – SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Çıplak Vatandaş (1985)

Yönetmen: Başar Sabuncu

82 dakika

Türkçe; İngilizce altyazılı

Yakın zamanda kaybettiğimiz yönetmen Başar Sabuncu’nun ilk filmi olan Çıplak Vatandaş, izleyiciyi seyrettiğine yabancılaştıran etkisiyle benzer konulu filmlerden ayrılır.

Film, eşi beşinci çocuğuna hamile olan dar gelirli bir memurun (Şener Şen) geçim sıkıntılarına daha fazla dayanamayıp kendini çırılçıplak sokağa atması ve sonrasında bir medya kahramanına dönüşmesini anlatır. Ayrıca, dönemin gazetecilik anlayışı, reklam sektöründeki patlama, Turgut Özal’lı İcraatin İçinden programları gibi unsurlarla etkili bir 1980’ler Türkiye’si panoraması çizer.

8 Ekim, 19.00 – SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Hanım (1989)

Yönetmen: Halit Refiğ

101 dakika

Türkçe; İngilizce altyazılı

İstanbul’a bir ağıt niteliği taşıyan Hanım, yönetmeni Halit Refiğ’in gelenekle kurduğu ilişkiyi örnekler. Yakın bir zamanda öleceğini öğrenen eski İstanbullu piyano öğretmeni Olcay Hanım (Yıldız Kenter), bir taraftan kedisine yeni bir ev bulmak üzere bir arayışa çıkar, bir taraftan da yaşadığı ahşap konağın ayakta kalması için mücadele eder.

Gerek kuşak çatışması gerekse de İstanbul’un değişen yüzü, Olcay Hanım’ı hiç hoşnut olmadığı bir manzarayla karşı karşıya bırakır. Filmin bir özelliği de, Cemal Reşit Rey ve Adnan Saygun bestelerinin kullanılmasıdır.

15 Ekim, 19.00 – SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Beyoğlu’nun Arka Yakası (1986)

Yönetmen: Şerif Gören

90 dakika

Türkçe; İngilizce altyazılı

Martin Scorsese’nin 1985 yapımı After Hours [Geç Saatler] filminden izler taşıyan bu film, Beyoğlu’nun kaotik arka sokaklarında geçen olaylı bir geceyi anlatır. Aylık maaşını aldığı gün eşiyle tartışan Haydar (Tarık Akan), hiddetli bir şekilde evi terk edip Beyoğlu’na gider. Amacı eğlenmek, felekten bir gece geçirmektir. Ancak, bir fahişe ile satıcısı başına öyle belalar açar ki, gecenin sonunda kendini cebinde tek kuruş kalmamış hâlde karakolda bulur.

22 Ekim, 19.00 – SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Muhsin Bey (1987)

Yönetmen: Yavuz Turgul

140 dakika

Türkçe; İngilizce altyazılı

Ünlü bir türkücü olma hayaliyle köyden İstanbul’a göç eden Ali Nazik (Uğur Yücel), kaset çıkarmak için müzik yapımcısı Muhsin Bey’den (Şener Şen) yardım ister. Klasik Türk müziği tutkunu olan Muhsin Bey, iç göçle siması sürekli değişen, sokaklarında arabesk şarkıların yankılandığı şehirde eski usul ilke ve değerlerine bağlı şekilde yaşamakta ısrarcıdır. Ancak, Ali Nazik’e şöhret olma yolunda yardım ederken “Kebapçı ve lahmacuncularla doldu” diye ağıt yaktığı İstanbul’un yeni gerçekliğiyle yüzleşecektir.

29 Ekim, 19.00 – SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Hakkâri’de Bir Mevsim (1982)

Yönetmen: Erden Kıral

100 dakika

Türkçe; İngilizce altyazılı

1983 Berlin Film Festivali’nde dört ödül kazanmasına rağmen Türkiye’de beş yıl boyunca yasaklı kalan bu film, Doğu’ya sürgün gönderilmiş bir öğretmenin (Genco Erkal) yabancısı olduğu çetin doğa koşulları ve yöre halkıyla ilişkisini anlatır. Ferit Edgü’nün O adlı romanından uyarlanan filmin senaryosunu Edgü ile yazan Onat Kutlar’a göre, Hakkâri’de Bir Mevsim, “Doğu Anadolu’ya folklorik ve destansı bir biçimde bakan sinema anlayışının” terk edildiği filmdir.

5 Kasım, 19.00 – SALT Beyoğlu, Açık Sinema

On Kadın (1987)

Yönetmen: Şerif Gören

98 dakika

Türkçe; İngilizce altyazılı

Adına rağmen mali sıkıntılar dolayısıyla sadece dokuz bölümden oluşan bu filmin her bir bölümünde Türkan Şoray, köylü kadından feministe farklı bir kadın tiplemesini canlandırır. Filmde, Caretta Caretta kampanyası, ikinci dalga feminist hareket, tutuklu yakınlarının mücadelesi gibi dönemin toplumsal meselelerine değinilir. Hazır kahvenin ülkeye girişi, spor salonu sayısındaki artış ve çeşitlenen reklam filmleri gibi ögeler üzerinden gündelik hayattaki değişimler vurgulanır.