07.03.2018

Saoirse Ronan’ın Başrolde Olduğu The Seagull’dan Fragman

Çehov Uyarlaması Martı

Tarihin en önemli Rus yazarlarından Anton Chekhov’un aynı adlı oyunundan uyarlanan The Seagull’dan fragman geldi. Michael Mayer’in yönetmen koltuğunda bulunduğu filmde senaryo Stephen Karam imzası taşıyor. Bu sene Lady Bird ile 3. kez Oscar adaylığı kazanan Saoirse Ronan ve 4 Oscar adaylığı bulunan Annette Bening’in baş rollerinde yer aldığı filmde Elisabeth Moss, Corey Stoll, Glenn Fleshler, Michael Zegen gibi isimler de yer alıyor.

Pek çok uyarlaması olan The Seagull’un konusuna gelirsek; Irina Arkadina adında yaşlı bir aktris, kardeşi Pjotr Nikolayevich Sorin ve oğlu Konstantin’i görmek için taşradaki evlerini ara sıra ziyaret eder. Bu ziyaretlerin birinde başarılı bir yazar olan Trigorin’i de yanında götürür. Evin yakınlarında oturan Nina isimli özgür ruhlu ve masum bir kız, Boris Trigorin’e aşık olur fakat Trigorin Nina’yı umursamazca kullanır ve reddeder. Bu sırada, tüm hayatı boyunca aktris annesi tarafından kullanılan ve reddedilen Konstantin de Nina’ya aşık olur.

Göl kenarındaki çiftlikte bir araya gelen, farklı karakterlerdeki kahramanların tek ortak noktası sanattır. Yazar, yönetmen ve oyunculardan oluşan gruptaki herkes farklı bir yaşam ve sanat anlayışına sahip olsa da bir martının sudan ayrılmaması gibi o noktaya bağlanmıştır.