26.07.2018

Savaş Karşıtı Filmler

Hazırlayan: Serkan HIZLI

All Quiet on Western Front (1930)

Yönetmen: Lewis Milestone

Savaşlara katılan herkes ölür, bedenen ya da ruhen, kimse savaştan sağ çıkamaz” 

Ünlü yazar Erich Maria Remarque’nin aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan ve ilk savaş karşıtı film olarak sinema tarihine geçen film 1.Dünya Savaşı sırasında savaşa giden bir grup genç Alman gönüllünün yüz yüze kaldıkları vahşeti anlatıyor.

 

Platoon (1986)

Yönetmen: Oliver Stone

       “Savaşın ilk kurbanı masumiyettir”

Kendisi de Vietnam’da savaşmış olan Oliver Stone’un imzasını taşıyan film savaşın korkunçluğu, anlamsızlığı, dehşeti üzerine yapılmış en güzel filmlerden, en güçlü savaş karşıtı yapıtlardan biri olarak biliniyor. Dört dalda Oscar sahibi film ayrıca en iyi yönetmen dalında Berlin Film Festivalinden ödül sahibi.

La Vita Bella (1997)

Yönetmen: Roberto Benigni

II. Dünya Savaşı’na ait hafızalardan silinmeyecek yapımlardan biri. Ailesi ile birlikte toplama kampına götürülen Gudio’nun çocuğunu korumak için yaptıklarını anlatan bir babanın fedakarlık hikâyesi. 1998 Cannes film festivalinde Büyük ödülü kazanan film 1999’da 7 dalda Oscar’a aday olmuştur. En iyi yabancı film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi müzik dallarında ödülü kazanmıştır.Filmin müzikleri Nicola Piovani tarafından yapılmıştır.

Schindler’s List (1993)

Yönetmen: Steven Spielberg

Thomas Keneally’nin son savaşta 1400 Yahudi’yi ölüm kamplarından kurtarıp kaçıran Alman sanayi kralı Oskar Schindler’in öyküsünü anlatan unutulmaz film. 1993’te yedi dalda Oscar, Altın Küre, BAFTA ve Grammy ödülleri kazanmıştır.

12